Islandia przed wiekami i dziś

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 09:30
Kiedy na początku XVII wieku Daniel Vetter wyruszył w rejs do Islandii, nie wiedział, że 25 lat później opisze podróż w swojej książce. – To, że nie jest to typowa relacja podróżnicza, tylko książka tematyczna, co jest czymś niezwykłym. Książka ta jest do dzisiaj skarbnicą wiedzy o Islandii tamtego okresu, a w 1638 roku książka ukazała się po polsku – opowiada Piotr Milewski.  
Audio
  • Jakie zmiany na Islandię przyniosło ostatnie 400 lat? (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Blue Lagoon, Islandia
Blue Lagoon, IslandiaFoto: shutterstock.com/ephst

Okładka książki "Islandia, albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat", Wydawnictwo Świat Książki Okładka książki "Islandia, albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat", Wydawnictwo Świat Książki

Publikacja Daniela Vettera 400 lat później zainspirowała Piotra Milewskiego do napisania "Islandii, albo najzimniejszego lata od pięćdziesięciu lat". W rozmowie z Pawłem Drozdem opowiadał o tym, jak powstawała jego książka, a także jak wyspa zmieniła się przez ostatnie stulecia. Trafiły na nią m.in. renifery, których wcześniej na Islandii nie było. Zostały na nią sprowadzone w XVIII wieku, ale pierwsze stado nie przeżyło zimy…

Jaka jest obecna populacja reniferów? Kto dziś na tam poluje na wieloryby? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponad to: 

  • Od miesiąca jednym z najpopularniejszych filmów internetowych jest trwająca dwie minuty scena przedstawiająca dwa niedźwiedzie wspinające się po śnieżnym stoku. Film powstał przy użyciu drona i spotkał się zarówno z zachwytami, jak i ostrą krytyką. Dlaczego?
  • Dzwonki na szyjach krów są symbolem Szwajcarii. Mogą być też źródłem kontrowersji między rodowitymi Szwajcarami a wciąż napływającymi imigrantami, którzy już teraz stanowią jedną czwartą ludności kraju.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Piotr Milewski (autor książki "Islandia, albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat"), Artur Homan (operator kamery, tworzy filmy przyrodnicze), Agnieszka Kamińska autorka bloga "I'm not Swiss")
Data emisji: 9.12.2018
Godzina emisji: 8.07

gs

Czytaj także

Ropa, dżungla i pieszo przez Meksyk

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 09:00
W 2007 roku Ekwador przedstawił światu propozycję – nie będzie wydobywał ropy na terenie niezwykle cennego biologicznie parku narodowego Yasuni, o ile inne kraje złożą się, by przynajmniej w części zrekompensować Ekwadorowi brak pieniędzy pochodzących z wydobycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztorm, którego nie da się zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 10:56
Był sierpień 1979 roku. U wybrzeży Anglii rozpoczęły się regaty na dystansie 600 mil morskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pływanie wśród pingwinów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 09:30
Kilka miesięcy temu był w studiu, by przekonywać, że zimowe pływanie w rzekach, morzach i jeziorach jest możliwe i ma sens.
rozwiń zwiń