X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Codzienność Wysp Owczych. Jaki jest świat Farerów?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:27
– Wyspy Owcze były odizolowane przez długie wieki i ciężko mówić, że jest to mieszanka różnych kultur. Farerowie wytworzyli własną. Widoczna jest u nich duma z tego, gdzie żyją, co udało się osiągnąć ich przodkom – opowiada Maciej Brencz, autor książki "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc".
Audio
  • O czym dyskutują Farerowie na Wyspach Owczych? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lightlana

Okładka książki "Farerskie kadry. Wysp,  gdzie owce mówia dobranoc", Wydawnictwo Poznańskie
Okładka książki "Farerskie kadry. Wysp, gdzie owce mówia dobranoc", Wydawnictwo Poznańskie

Jednocześnie – jak przyznaje gość Pawła Drozda – obecnie na wyspach są silne wpływy brytyjskie. – Farerowie są zakochani w piłce nożnej. Szacuje się, że co dziesiąty Farer jest członkiem piłkarskiego klubu. Każdy Farer i Farerka spytani o to, komu kibicują z zagranicznych zespołów, myślę, że w 100 procentach wskażą jedną z drużyn z Premier League. Piłka nożna jest tematem codziennych rozmów – opowiada gość "Świata z lotu Drozda". Mieszkańcy dyskutują także o… korkach w stolicy – Thorshavn. W wiadomościach czy na portalach informacyjnych pojawiają się także zaskakujące informacje, jak choćby ta, że jedno z farerskich kin planuje zniesienie przerwy w czasie projekcji filmu. – Na wyspach Owczych, gdzie są dwa kina, wciąż jest praktykowana przerwa np. na wyjście do toalety. W europejskich kinach tego nie praktykue się już od dekad – mówi Maciej Brencz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mówiliśmy także o kursach języka fareskiego dla obcokrajowców i dążeniach Farerów do niepodległości. W dalszej cześć audycji poruszone zostały również inne tematy:

  • Indianie i znaczenie wody w ich kulturze;
  • Pigmeje z plemienia Aka i tzw. water drumming oraz sytuacja Pigmejów we współczesnym świecie.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Maciej Brencz (autor bloga farerskiekadry.pl i książki "Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc"), Patricia Mccabe (przedstawicielka plemienia Nawajo), Mariusz Jachimczuk (podróżujący fotograf)
Data emisji: 22.04.2019 
Godzina emisji: 8.06

gs/pg