Sisu, czyli parcie do przodu. O fińskiej filozofii szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 09:00
W 2019 roku Finlandia po raz kolejny uznana została za "najszczęśliwsze państwo na świecie".
Audio
  • Czy fińskie "sisu" to odpowiedź na duńskie "hygge"? (Świat z lotu drozda/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kichigin

Mimo że ranking przeprowadzono na podstawie deklarowanego zadowolenia z życia obywateli danego państwa, niewiele mówi o szczegółach. W przypadku Finów wskazówką może być "sisu" (tłum. iść), specyficznie fińskie podejście do przeciwności losu i wytrwałość w dążeniu do obranego celu. O tym traktuje książka "Odnaleźć sisu" Katji Pantzar, która jest gościem audycji.

– Za sisu kryje się specyficzny, fiński hart ducha, siła w obliczu wielkiego wyzwania. Ale jednocześnie w życiu codziennym chodzi generalnie o pozostawanie w ruchu, o aktywność, chodzenie w opozycji do nic nierobienia. W tym kontekście to tłumaczenie jest bardzo celne i prawdziwe – tłumaczy autorka książki.

Okładka książki "Odnaleźć Sisu" Katji Pantzar , wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Okładka książki "Odnaleźć Sisu" Katji Pantzar, wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ponadto w audycji:

  • Po blisko 30 latach 1 lipca Japonia wznowiła komercyjne polowania na walenie. Głosy krytyki posypały się z wielu zakątków świata, ale nie z Islandii i Norwegii – tam też wieloryby są obiektem zainteresowań morskich myśliwych. Czy zmiana z 1 lipca ma znaczenie i do czego oceanom potrzebne są wieloryby, o tym powie biolog, dr Mikołaj Golachowski.
  • W zeszłym roku Leszek Naziemiec wziął udział w pierwszych w historii zawodach pływackich w wodach Antarktyki, będąc wyposażonym jedynie w kąpielówki i czepek pływacki. Jego kolejne zamierzenie nie jest związane z zimnymi wodami - w grudniu zamierza pobić rekord na jeziorze Titicaca. Tym razem kluczowym problemem będzie nie niska temperatura, a tlen.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Goście: Katja Pantzar (pisarka, autorka książki "Odnaleźć sisu"), dr Mikołaj Golachowski (biolog), Leszek Naziemiec (pionier i promotor zimowego pływania w Polsce)
Data emisji: 21.07.2019
Godzina emisji: 8.05

kr/ml

Czytaj także

Hygge oswojone. Jak celebrować codzienność?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 20:00
Dania zachwyciła świat filozofią hygge. Czy także dla Polaków może ona stanowić klucz do szczęśliwego i pięknego życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ikigai - japońska filozofia życia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 13:27
 "Trening ikigai" to praktyczne rozwinięcie filozofii życia, która od pokoleń zapewnia Japończykom spokój i pogodę ducha. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne myślenie po polsku. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:25
Większość z nas nie potrafi celebrować dobrych chwil. Łatwiej przychodzi nam wielokrotne przeżywanie porażek i trudnych wydarzeń. Dlaczego łatwiej jest nam mówić o rzeczach przykrych, niż tych, które nas cieszą?
rozwiń zwiń