Kończący się rok z lotu Drozda

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 09:00
Koniec roku 2019 już za moment. Ostatnie 12 miesięcy audycję "Świat z lotu Drozda" wypełniały niezliczone rozmowy i spotkania oraz ważne, choć mało widoczne zjawiska w najróżniejszych zakątkach globu. 
Audio
  • Podróżnicze podsumowanie kończącego się roku (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Pixabay.com/stokpic

Jednym z nich było spotkanie z Pat McCabe, Amerykanką z Ludu Dine. Ona oraz inni przedstawiciele indiańskich ludów Ameryki Północnej starają się pielęgnować dawne tradycje, rytuały i sposoby widzenia świata, które cechowały ich przodków.

– Jeden z rytuałów, w których uczestniczę, to tzw. namiot potów. Jest on bardzo stary i związany z mnóstwem wiedzy. Na rodzaj drewnianego szkieletu nakłada się koce. Kiedy namiot jest gotowy, rozpalamy w nim ognisko i rozgrzewamy kamienie, które następnie polewamy wodą. Dzięki temu rytuałowi zrozumiałam, że woda to coś więcej niż wcześniej sądziłam. Kiedy po wyjściu z namiotu chcesz się napić, doceniasz wartość wody, to, jak jest cenna. To pierwszy rodzaj lekarstwa dla całego świata. Starsi mówią, że woda to krew Matki Ziemi – opowiadała rozmówczyni Pawła Drozda.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której mówiliśmy także o kontrowersjach wokół podróżnika Colina O'Brady'ego i jego samotnej wyprawy przez Antarktydę, nowej erze "Reiwa" zapoczątkowanej w Japonii przez cesarza Naruhito oraz o swoistej "modzie" na zwiedzanie Strefy Wykluczenia w Czarnobylu i miasta Prypeć.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Data emisji: 29.12.2019
Godzina emisji: 8.07

kr

Czytaj także

100 proc. Cejlon

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 09:00
W minioną środę, na antenie Trójki można było usłyszeć relacje reporterskie Pawła Drozda ze Sri Lanki. W tym wydaniu audycji powracamy na wyspę Cejlon, która kryje znacznie więcej tajemnic, niż te, o których dowiedzieliśmy się kilka dni temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy południowokoreańskiego showbiznesu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 09:05
Koreańczycy z południa mogą poszczycić się na świecie wysokimi notowaniami w szeregu statystyk. Wiele z nich stawia ich kraj w jasnym świetle. Jednakże, tempo życia oraz wymagania, jakie stawia nowoczesne, południowokoreańskie społeczeństwo, niesie ze sobą poważne koszta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła wyprawa polarna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 09:00
Kilka dni temu zakończyła się wyprawa polarna, która nie ma precedensu.
rozwiń zwiń