Odkrywanie Tahiti z dr Małgorzatą Owczarską

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 10:00
Pod koniec XVIII wieku do Tahiti dopłynęli biali ludzie. W prezencie przywieźli ze sobą misjonarzy oraz nieznane na wyspie choroby. Ta mieszkanka nieomal przeniosła do historii wielowiekową społeczność Tahiti.
Audio
  • Nieznane oblicza Tahiti (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Tahiti
TahitiFoto: Shutterstock.com/Stanislav Fosenbauer

Potem Francuzi wyróżnili Polinezyjczyków, zmieniając ich wyspy w poligon do testów bomb atomowych. Nie, to nie jest nudny rejon świata. O dawnym i współczesnym Tahiti, oraz o poszukiwaniach tahitańskiej tożsamości opowiada dr Małgorzata Owczarska.


Tahiti 1200.jpg
Oszałamiająca uroda Tahiti

– W okolicach 1768 roku wielu europejskich podróżników zaczynało swoje wizyty na Tahiti. Zwykliśmy myśleć o tej epoce, jako o czasie wielkich odkryć geograficznych. Tymczasem, wyspy te były już dawno odkryte przez Tahitańczyków, obecnych tam od około 1000 lat. Byli w tym czasie już całkiem dobrze osadzonymi społecznościami, dopiero co centralizującymi się. Nagle pojawili się biali ludzie, na "pirodze bez statecznika". Przypomnijmy, że Polinezyjczycy po dziś dzień pływają na pirogach, czyli łodziach dwukadłubowych. Wtem, zaobserwowali oni nowy rodzaj łodzi, nowy rodzaj człowieka. Najistotniejsze jednak było to, że na wyizolowane wyspy przybyli ludzie z nieznanymi tam wcześniej chorobami. To byłą katastrofa – mówi się o tym wręcz, jako o "ukrytym holokauście". Przepadło tam wtedy ponad 80 proc. populacji – wyjaśnia rozmówczymi Pawła Drozda.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto w audycji:

  • Jeszcze dwa lata temu MV "Alta" nosiła miano statku towarowego. Teraz media mówią na nią "statek-widmo". Morską karierę okrętu, który utknął właśnie na irlandzkim wybrzeżu, przedstawia kpt. Andrzej Kryżan;
  • Rytm życia w Meksyku wyznacza macho. Pozycja mężczyzn w społeczeństwie i ich prawa promieniują na kobiety. Ich status oraz ich historie wypełniają strony książki "No pasa nada!", którą napisała Beata Kowalik.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: dr Małgorzata Owczarska (antropolożka kultury, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW), kpt. Andrzej Kryżan (kapitan żeglugi wielkiej), Beata Kowalik (autorka książki "No pasa nada")
Data emisji: 23.02.2020
Godzina emisji: 8.07

ml


Czytaj także

Samotnie przez Antarktydę. Jacek Libucha trzecim Polakiem, który samodzielnie zdobył biegun południowy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 09:00
Jacek Libucha, z zawodu biznesmen, a podróżnik z pasji, 5 stycznia w pojedynkę zdobył biegun południowy. Tym samym dołączył do Marka Kamińskiego, który w 1995 roku doszedł tam samodzielnie jako pierwszy oraz do Małgorzaty Wojtaczki, która powtórzyła jego wyczyn w 2017 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośliny z Zaginionego Świata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 09:00
– Obcowanie z taką formą przyrody jest dla mnie ciężkie do opisania. Najlepiej ujął to mój znajomy. Powiedział mi, że jest fanem science-fiction, a dotarcie na ten szczyt jest najbliższe "Star-Trekowi", co można mieć w prawdziwym świecie – opisywał botanik-amator dr Mateusz Wrazidło swoje wrażenia z pobytu na tepui w Ameryki Łacińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ochrona migrujących motyli w cieniu zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 09:00
W środkowym Meksyku znajduje się jedno z największych sanktuariów monarchów. Te motyle co roku milionami pokonują dystans Kanada-Meksyk-Kanada w ramach spektakularnej, masowej migracji.
rozwiń zwiń