X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sieroty, którym pomogła gwiazda. Nieznane oblicze Hanki Ordonówny

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 16:08
- Dziś znamy już chyba tylko jeden przebój Hanki Ordonówny - "Miłość ci wszystko wybaczy", natomiast nie wiemy niczego o jej losach wojennych. Są zapomniane - opowiadają o książce Hanki Ordonówny pt. "Tułacze dzieci" Wacław Holewiński i Katarzyna Wójcik.
Audio
  • Sieroty, którym pomogła gwiazda. Nieznane oblicze Hanki Ordonówny (Mistrz i Katarzyna/Trójka)
Hanka Ordonówna dokładała wszelkich starań, by pomagać sierotom podczas wojny. Na zdjęciu ukraińskie dzieci ciągnące bagaże niemieckich żołnierzy, marzec 1942 roku
Hanka Ordonówna dokładała wszelkich starań, by pomagać sierotom podczas wojny. Na zdjęciu ukraińskie dzieci ciągnące bagaże niemieckich żołnierzy, marzec 1942 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, www.nac.gov.pl

Od początku wojny losy Hanki Ordonówny (właśc. Weroniki Hort) były naznaczone cierpieniem. Już w 1939 roku trafiła do Pawiaka, skąd została uwolniona dzięki staraniom swojego męża. Dwa lata później zesłano ją jednak do łagru w Uzbekistanie. Po uwolnieniu zaczęła się zajmować osieroconymi dziećmi i napisała książkę "Tułacze dzieci".

- Ta książka jest właśnie o jej działalności, o tym, jak pomagała tym dzieciom, zarówno w ZSRR, jak i w Indiach, później w Iranie - mówi Katarzyna Wójcik.

Jak radziły sobie dzieci, które traciły w wojnie, często po wywózce z kraju, rodziców? Jak wspominały Polskę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 20.09.2016
Godzina emisji: 10.19

fbi/mp

Czytaj także

"Nazywam się Majdan" - książka do degustacji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 14:56
- W cyklu "Mistrz i Katarzyna" będziemy chcieli zwrócić państwa uwagę na nowe, wartościowe książki, które z jakichś powodów pozostają niezauważalne. A także na te wydane wcześniej, a godne wznowienia - mówił w Trójce dziennikarz Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Umarły cmentarz" stawia kluczowe pytania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 14:54
- Przy wszystkich zastrzeżeniach do tej książki, ona stawia pytania, multum pytań. Bez odpowiedzi na nie nie mamy szansy zrozumienia, czym był pogrom kielecki - mówi Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18 znaczy życie. Historia Józefa Szajny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 14:51
Reżyser i scenograf Józef Szajna w młodości trafił do obozu w Auschwitz. - Książka opowiada o tym najtrudniejszym fragmencie jego życia - mówił w Trójce Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupełnie zapomniana twórczość Leo Lipskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 13:40
- To opowieść o całkowitym oddaniu się jednej sprawie, o odnalezieniu sensu w czymś pozornie błahym i o "zamurowaniu" we własnym ciele - opowiadają o książce "Piotruś" Leo Lipskiego Wacław Holewiński i Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń