Sieroty, którym pomogła gwiazda. Nieznane oblicze Hanki Ordonówny

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 16:08
- Dziś znamy już chyba tylko jeden przebój Hanki Ordonówny - "Miłość ci wszystko wybaczy", natomiast nie wiemy niczego o jej losach wojennych. Są zapomniane - opowiadają o książce Hanki Ordonówny pt. "Tułacze dzieci" Wacław Holewiński i Katarzyna Wójcik.
Audio
  • Sieroty, którym pomogła gwiazda. Nieznane oblicze Hanki Ordonówny (Mistrz i Katarzyna/Trójka)
Hanka Ordonówna dokładała wszelkich starań, by pomagać sierotom podczas wojny. Na zdjęciu ukraińskie dzieci ciągnące bagaże niemieckich żołnierzy, marzec 1942 roku
Hanka Ordonówna dokładała wszelkich starań, by pomagać sierotom podczas wojny. Na zdjęciu ukraińskie dzieci ciągnące bagaże niemieckich żołnierzy, marzec 1942 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, www.nac.gov.pl

Od początku wojny losy Hanki Ordonówny (właśc. Weroniki Hort) były naznaczone cierpieniem. Już w 1939 roku trafiła do Pawiaka, skąd została uwolniona dzięki staraniom swojego męża. Dwa lata później zesłano ją jednak do łagru w Uzbekistanie. Po uwolnieniu zaczęła się zajmować osieroconymi dziećmi i napisała książkę "Tułacze dzieci".

- Ta książka jest właśnie o jej działalności, o tym, jak pomagała tym dzieciom, zarówno w ZSRR, jak i w Indiach, później w Iranie - mówi Katarzyna Wójcik.

Jak radziły sobie dzieci, które traciły w wojnie, często po wywózce z kraju, rodziców? Jak wspominały Polskę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 20.09.2016
Godzina emisji: 10.19

fbi/mp

Czytaj także

"Nazywam się Majdan" - książka do degustacji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 14:56
- W cyklu "Mistrz i Katarzyna" będziemy chcieli zwrócić państwa uwagę na nowe, wartościowe książki, które z jakichś powodów pozostają niezauważalne. A także na te wydane wcześniej, a godne wznowienia - mówił w Trójce dziennikarz Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Umarły cmentarz" stawia kluczowe pytania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 14:54
- Przy wszystkich zastrzeżeniach do tej książki, ona stawia pytania, multum pytań. Bez odpowiedzi na nie nie mamy szansy zrozumienia, czym był pogrom kielecki - mówi Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18 znaczy życie. Historia Józefa Szajny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 14:51
Reżyser i scenograf Józef Szajna w młodości trafił do obozu w Auschwitz. - Książka opowiada o tym najtrudniejszym fragmencie jego życia - mówił w Trójce Wacław Holewiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupełnie zapomniana twórczość Leo Lipskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 13:40
- To opowieść o całkowitym oddaniu się jednej sprawie, o odnalezieniu sensu w czymś pozornie błahym i o "zamurowaniu" we własnym ciele - opowiadają o książce "Piotruś" Leo Lipskiego Wacław Holewiński i Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń