Na czym polega tajemnica latania?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 15:54
Dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz tłumaczył w Trójce, dlaczego właściwie ptaki latają i udowadniał, że lot lotowi nierówny.
Audio
  • Andrzej Kruszewicz tłumaczy, na czym polega fenomen latania (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Okazuje się, że nawet pora dnia może robić ptakom różnicę, jeśli chodzi o warunki najlepsze do latania
Okazuje się, że nawet pora dnia może robić ptakom różnicę, jeśli chodzi o warunki najlepsze do latania Foto: Pixabay.com/skeeze

Tajemnica latania kryje się w oporze powietrza. - Ptak ma tak rozwinięte mięśnie piersiowe, że one przyciągają skrzydła jakby w dół. To powoduje, że powierzchnie skrzydeł napotykają opór powietrza i powstaje siła nośna - tłumaczył Andrzej Kruszewicz.

Jednak sposoby latania potrafią bardzo się różnić, w zależności od gatunku zwierzęcia. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego tłumaczył m.in. na czym polegają różnice w budowie skrzydeł ptaków i jak przekłada się to na rodzaj lotu. Odpowiedział też na pytanie, czy sam chciałby się wznieść w przestworza, jak ptak.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 25.09.2015
Godzina emisji:
6:50

ei/fbi

Czytaj także

Co robi pies, który myśli, że jest człowiekiem? Pytania a zawiłości zwierzęcej psychiki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 11:16
Inteligentne ptaki żyjące z ludźmi nabierają często przeświadczenia, że nie są papugą lub gwarkiem, lecz przedstawicielem gatunku homo sapiens. Czy taka utrata tożsamości przytrafia się również innym zwierzętom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaki też sobie dogadzają. I to jak!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 12:23
Co robią ptaki, gdy potomstwo jest odchowane i mają już tylko czas dla siebie? Okazuje się, że wcale się nie nudzą. Andrzej Kruszewicz opowiadał w Trójce, jak radzą sobie z syndromem opuszczonego gniazda.
rozwiń zwiń