Aż posypią się pióra. Rzecz o ptasich rękoczynach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 07:27
– Czy wśród ptaków dochodzi do bójek, czy nawet regularnego mordobicia? – zastanawia się Dariusz Pieróg. – Oczywiście. Są jeszcze bitwy, prześladowania – wymienia doktor Andrzej Kruszewicz. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Wang LiQiang

gawrony 1200.jpg
Ciemna strona ptasiego świata

– Wyobraźmy sobie, jak kosy potrafią się prać! Jak samiec z samcem zadrze, to pióra się posypią – mówi dyrektor warszawskiego zoo. Chociaż kosy nie są tak skore do bójki, jak… wróble.


Posłuchaj
02:54 2020_07_10-07-22-51_Doktor-Kruszewicz_w_Trojce.mp3 Dlaczego ptaki biją się ze sobą? (Doktor Kruszewicz w Trójce)

 – Gdy samice biją samce, wygląda to dramatycznie, ale samcom się podoba. Samce tokują, kręcą się. Kilku obok siebie tam się przepycha. Samica chwyta je za kark, wyrywa pióra, a te pióra lecą z wiatrem – opowiada dr Kruszewicz. –Takie wyrwanie samcowi pióra to komplement. Samiec czuje, że ma branie i tym bardziej się stara. Co to parę piórek za towarzystwo takiej ślicznej samiczki? – stwierdza.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Ballygally View Images Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Ballygally View Images

Mimo to szanse na zaobserwowanie pojedynkujących się ptaków mamy dosyć niskie – Bójki zdarzają się, ale nie są częste, dlatego że to ryzykowne. To strata dla obydwu stron. Obie strony ryzykują, a mogą zostać zaskoczone przez drapieżnika. Straty w piórach zawsze mogą przełożyć się na mniejsze szanse przeżycia. Bójka jest ostatecznością – podsumowuje dyrektor stołecznego zoo.

Walka i Taniec Żurawi / Gody Żurawi/Artur Homan

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 10.07.2020
Godzina emisji: 7.22

kr

Czytaj także

Co ptaki robią w powietrzu oprócz latania?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 06:56
– Ptaki zwykle sypiają na drzewach albo na ziemi, gdzie często żerują lub drepczą. Ile spraw załatwiają one w powietrzu? – pyta Dariusz Pierog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptasie trele w miejskiej dżungli. Gdzie można się nimi rozkoszować?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:00
– Niektóre ptaki nauczyły się śpiewać w mieście głośniej i wyżej, po to, żeby przebić się przez miejski huk. Ta strategia okazuje się bardzo skuteczna u sikor, kos i szpaków – opowiada doktor Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za co warto polubić gila?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 16:42
– Jest to ptak wielu talentów, niezwykle rodzinny – zdradza doktor Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń