Apelujemy o umiar i obiektywizm

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 15:28
- Nie do przyjęcia są, naszym zdaniem, opinie, według których przesunięcie środków z OFE do ZUS oznacza "demontaż" systemu – powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio

W poniedziałek (14 lutego) grupa ekonomistów z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przyjęła wspólne stanowisko w sprawie reformy OFE.

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes PTE dodała, że argument sugerujący, iż emeryci stracą na zmianach, wprowadza w błąd, gdyż dla środków zgromadzonych zarówno w funduszach, jak i w ZUS, to właśnie państwo jest ostatecznym gwarantem. – Jeżeli rząd by nie podjął takiej decyzji, dług byłby jeszcze większy, w związku z tym, to jest też ratowanie finansów publicznych – zauważyła i dodała, że dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć poziomu przyszłych emerytur.

- Nikt, kto zna złożoność świata nie podejmie się ich określenia. Zmiennych jest tyle, że wszystkie obliczenia, które są prezentowane, mogą być jedynie symulacjami - stwierdziła.

Zdaniem profesor Miączyńskiej należy znaleźć rozwiązanie, które zadba o interesy emerytów, ale i państwa jako całości.

- Nie wolno podważać autorytetu państwa mówiąc, że państwo kradnie, bo to osłabia nie tylko postrzeganie państwa, co jest zawsze groźne, ale i ład instytucjonalny - podsumowała.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego zaznaczyła, że stanowisko grupy ekonomistów na temat OFE jest dopiero początkiem debaty, całej organizacji nad finansami publicznymi.

 

W dalszej części audycji mowa była o:

- rosnącej inflacji i cenach;

- 20-leciu polskiego notariatu, które upłynęło 14 lutego w rocznicę uchwalenia ustawy Prawo notariatu (1991 r.). Naszym gościem był rejent Leszek Zabielski, członek Krajowej Rady Notarialnej.

 

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Kontrowersyjna propozycja Jolanty Fedak. "Zbyt drastyczne rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:50
Minister pracy podtrzymuje swój pomysł wprowadzenia bardziej wolnorynkowych zasad inwestowania składek emerytalnych, kierowanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jacek Rostowski, przyznaje, że pomysł Jolanty Fedak to "zbyt drastyczne rozwiązanie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE są niezrozumiałe

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 12:08
Polacy nie rozumieją, dlaczego rząd chce ograniczyć składkę do OFE. Większość uważa, że to nie są korzystne zmiany.
rozwiń zwiń