X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Między sztuką a biznesem

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 16:24
- Polska ma wielki potencjał, kształcimy dobrych projektantów i artystów. Niestety brak im kompetencji biznesowych, umiejętności w pracy w przemyśle - podkreśla dr Iwona Palczewska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Audio

Według danych ONZ w 2008 roku Polska była 17. największym eksporterem dóbr kreatywnych na świecie. Ponadto znajdujemy się wśród dziesięciu czołowych eksporterów wzornictwa, a procentowy udział naszego kraju w globalnym rynku jest taki sam jak Holandii oraz Japonii. Co to właściwie oznacza?

- Trudno jest o definicję dóbr i przemysłów kreatywnych. Nie ma też zgody co do tego, jak mierzyć ich wartość, więc wszystkie wyceny są obarczone dużym błędem – powiedziała dr Iwona Palczewska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Dyrektor ds. badań i rozwoju IWP dodała, że Polska ma wielki potencjał, szczególnie w dziedzinie wzornictwa. Zapominamy tylko o jednym. - Rozwój nowego produktu czy usługi w firmie jest procesem biznesowym i projektowanie jest elementem tego procesu. Projektant nie powinien być jedynie dostawcą, ale na czas projektowania powinien stać się integralnym elementem zespołu odpowiedzialnego za przebieg całego procesu – wyjaśnia dr Palczewska.

Jej zdaniem u podstaw nieporozumienia między przedsiębiorcami a projektantami leży brak wiedzy o tym, co druga strona powinna robić oraz brak dobrej woli. – Dizajn jest postrzegany przez przedsiębiorców jako koszt, a nie jako inwestycja. Tymczasem dobrze zaprojektowany wzór, który będzie konkurencyjny na rynku i dopasowany do odbiorcy może przynieść wielokrotnie większe korzyści niż wprowadzenie, za te same pieniądze, produktu źle zaprojektowanego, który na rynku padnie – podkreśla.

Jej zdaniem należy usprawnić współpracę między uczelniami kształcącymi i projektantów, i przedsiębiorców, instytucjami finansującymi oraz prawodawcami.

- To jest nawet zadanie dla szkół podstawowych, które przecież kształcą przyszłych konsumentów – podsumowuje.

Audycję przygotował i wiadomości ekonomiczne przedstawił Paweł Sołtys.

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45.

(asz)

Czytaj także

Dizajn po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 10:57
"WA: Harmonia. Japoński design dzisiaj" to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzornictwo rano, w dzień i na wieczór

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 13:25
Niedrogie i świetnie zaprojektowane przedmioty codziennego użytku specjalnie dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie wybrali eksperci różnych dziedzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajnerzy myślą o użyciu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 11:23
Rozmowa z Moniką Rosińską - autorką ksiązki o teorii i praktyce dizajnu, nowy wortal Grotowski.net oraz "Wieczory Czwartkowe" w Łazienkach Królewskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie meble tracą miliardy. To wina producentów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 07:34
W przeliczeniu 100 kilogramów polskich mebli kosztuje 211 euro, niemieckich 415, a włoskich prawie 450. Gdyby ceny polskich i niemieckich mebli były identyczne, to przychody polskich producentów byłyby wyższe o ponad 5,5 miliarda złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Design uczy i bawi w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 10:57
Jeśli szukasz inspiracji i mądrej rozrywki to wyrusz do Gdyni, na czwarte już Design Days.
rozwiń zwiń