Euro i Grecja są odpowiedzialne za drożyznę

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 11:57
W maju inflacja zaskoczyła analityków, była znacznie niższa. W czerwcu czeka nas jednak kolejny skok cen, a potem już będzie tylko lepiej.
Audio
Zakupy
ZakupyFoto: sxc.hu

Analitycy prognozowali, że ceny w maju rosły 3,9 proc., pomylili się o 0,3 pkt. proc.. Inflacja jest najniższa od 15 miesięcy. Co miało największy wpływ na ten odczyt?

- Spadały silnie ceny odzieży i obuwia. Stało się to wbrew zwyczajowym trendom sezonowym. Ponadto inflację dusiły promocje telewizji kablowych. Te usługi staniały o 8 proc. – wyjaśnia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium.

Martwić natomiast może ciągły wzrost cen żywności, w maju o 8 proc. w relacji do zeszłego roku. Drożeją także media. Warto pamiętać, że są to największe pozycje w budżecie domowym przeciętnego Polaka.

W najbliższych miesiącach musimy się jednak przygotować na wzrost cen. Odpowiedzialne są za to turniej Euro, który mocno nakręca ceny szczególnie w miastach, które goszczą kibiców. Co więcej sytuacja w Grecji podsyca niechęć inwestorów do ryzyka, a w rezultacie widzimy osłabienie złotego, które przekłada się na wzrost cen benzyny i towarów z importu.

- W czerwcu inflacja powinna wynieść koło 4 proc. Na początku przyszłego roku zaś wyhamuje do 2,5 proc., czyli celu inflacyjnego – prognozuje ekonomista.

Jeśli chcesz wiedzieć czy pracodawca to też kibic wysłuchaj całej audycji "Bardzo Ważny Projekt".

(ab)

Czytaj także

Euro 2012 obniży nasze rachunki za energię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 09:56
W czasie dużych wydarzeń, i to nie tylko sportowych, zapotrzebowanie na energię elektryczną spada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na lokatach znów można zarobić

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 14:55
Klienci po raz pierwszy realnie zarobili na bankowych depozytach po tym jak wcześniej 14 miesięcy z rzędu tracili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawlak liczy na tańszą benzynę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 15:36
Waldemar Pawlak spodziewa się dalszego spadku inflacji. W maju ceny wzrosły o 3,6 procent rok do roku, czyli wolniej niż w kwietniu, kiedy roczna inflacja wyniosła 4 procent.
rozwiń zwiń