Adolf Hitler – socjalista czy wzór konserwatysty?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 00:00
Adolf Hitler i narodowosocjalistyczna III Rzesza w powszechnej świadomości funkcjonują jako modelowy przykład prawicy. Jak tłumaczył Piotr Zychowicz, takie twierdzenie nie może być dalsze od prawdy.
Audio
  • Adolf Hitler – socjalista, czy wzór konserwatysty? (Historie jak z książki/Trójka)
Adolf Hitler (1933), źr. Niemieckie Archiwum Federalne, WikipediaCreativeCommons
Adolf Hitler (1933), źr. Niemieckie Archiwum Federalne, Wikipedia/CreativeCommonsFoto: Adolf Hitler (1933), źr. Niemieckie Archiwum Federalne, Wikipedia/CreativeCommons

– W ciągu ostatnich 50 lat pewne wpływowe środowiska intelektualne, za pośrednictwem filmów, artykułów, książek, wbiły do głów społeczeństwa na całym świecie, że narodowy socjalizm to była prawica, a Hitler był konserwatystą. Problem polega na tym, że to była nieprawda. Ideologia, którą stworzył Hitler, była rewolucyjna, miała niszczyć konserwatywny ład i zastępować go nowym socjalistycznym – opowiadał Piotr Zychowicz.

Hitler nienawidził konserwatyzmu, denerwowali go starzy pruscy generałowie, monarchiści z czasów Habsburgów i Hohenzollernów. Co ciekawe, jego światopogląd był bardzo bliski… sowieckim komunistom. Do tego stopnia, że formalnie członkowie NSDAP tytułowali się "towarzyszami".

Adolf Hitler był zbrodniarzem, jednym z największych w XX wieku – to nie ulega wątpliwości. Jednak jak wiele wiemy o nim i jego nazistowskim reżimie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

Poza tym w audycji:

  • prof. Michał Kopczyński o małżeństwie z przymusu cara Aleksandra III z księżną duńską Dagmarą – Marią Fiodorowną;
  • rekomendacja książki "Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego" Michaela Morysa-Twarowskiego;
  • historyk Grzegorz Rutkowski poleca książkę "Historie świętokrzyskie. Z kronik parafialnych Tarczka i Wzdołu";
  • listy Józefa Piłsudskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Piotr Zychowicz (autor książki "Niemcy")
Data emisji: 2.10.2017 
Godzina emisji: 23.08

ml/gs

Czytaj także

Życie i świadectwo Edyty Stein. "Była uczciwa do bólu"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 02:15
- Edyta Stein od najmłodszych lat stawiała na poszukiwania związane z prawdą. Była w tym uczciwa do bólu - mówi o. Wojciech Ciak z zakonu karmelitów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-niemieckie. Kicz pojednania i zimna wojna?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 01:09
- Wizerunek Niemiec w Polsce stale się polepsza. W poprawie wzajemnych stosunków było wiele powierzchowności i kiczu pojednania, ale została też wykonana wielka praca na rzecz zbliżenia - mówi Rafał Woś, publicysta "Polityki".
rozwiń zwiń