Koniec roku, czyli czas podsumowań

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 12:30
Ostatnia audycja w roku skłania do podsumowań. Marek Stremecki wraz z prof. Michałem Kopczyńskim przyglądali się interesującym pozycjom, które pojawiły się na rynku literackim w 2017 roku.
Audio
  • Koniec roku, czyli czas podsumowań (Historie jak z książki/Trójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: FabrikaSimf/Shutterstock.com

Patroni roku 2017 ustanowieni przez polski Sejm i Senat to między innymi: Joseph Conrad, marszałek Józef Piłsudski, Adam Chmielowski, błogosławiony Honorat Koźmiński oraz Tadeusz Kościuszko. – To postaci z bardzo różnych porządków i wszystkie łączą się w pewien sposób w osobie Kościuszki. Stał się on legendą niemal od razu po śmierci, nie tylko w Polsce – to również bohater białoruski. Nie widzę powodów, żeby się nim nie dzielić – komentował prof. Kopczyński.

Rok 2017 obfitował również w ciekawe premiery literackie. Najważniejsze z nich, takie jak pamiętniki wydawane na stulecie niepodległości przez Muzeum Historii Polski, zostały przypomniane w trakcie audycji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Michał Kopczyński (historyk)
Data emisji: 25.12.2017 
Godzina emisji: 23.04

ml/kd//gs

Czytaj także

Świąteczne spotkanie z Leszkiem Długoszem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 12:00
"Śpieszmy się" – to nawiązanie do jednego z najbardziej znanych wierszy ks. Jana Twardowskiego. To także piosenka z najnowszej płyty Leszka Długosza oraz tytuł specjalnej, świątecznej audycji Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wzięła się siła literatury Josepha Conrada?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 19:00
Tym razem Dariusz Rosiak i jego goście pochylili się nad źródłem fenomenu twórczości Josepha Conrada. Warto się zastanowić nad tym, jak młody chłopak z Berdyczowa, który nie ukończył nawet szkoły średniej, stał się jednym z najwybitniejszych pisarzy anglojęzycznych?
rozwiń zwiń