X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojtek Drewniak i jego "Historia bez cenzury"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 23:00
"Spora dawka wiedzy, której nie nauczą nas w szkole" – to jeden z tysięcy komentarzy pod zamieszczonymi w serwisie YouTube filmikami Wojtka Drewniaka, który udowodnił, że można w sposób przebojowy, choć nieco kontrowersyjny, uczyć historii.
Audio
  • Wojciech Drewniak, czyli jak zainteresować historią każdego (Historie jak z książki/Trójka)
Wojtek Drewniak
Wojtek DrewniakFoto: Historia bez cenzury

Luźna, wręcz młodzieżowa formuła "Historii bez cenzury", czyli publikowanej w internecie przez Wojtka Drewniaka serii poświęconej historii, nie podoba się wszystkim. Niemniej, zdecydowana większość osób, które widziały filmiki młodego historyka, twierdzi zgodnie, że prezentowana w ten sposób wiedza jest łatwiejsza do przyswojenia. A YouTube nie jest jedynym medium, przy pomocy którego Wojtek uczy historii – niedawno ukazała się trzecia książka z serii "Historia bez cenzury". 


"Historia bez cenzury 3: Poland first to fight... czyli II wojna światowa" Wojciech Drewniak "Historia bez cenzury 3: Poland first to fight... czyli II wojna światowa" Wojciech Drewniak

Wojtek Drewniak (fot. Historia bez cenzury) Wojtek Drewniak (fot. Historia bez cenzury)

– Książki to odnoga kanału, który tworzę ze swoją świetną ekipą. Niemniej, przy pracy nad jednym i drugim, nie zmienia się proces twórczy. Staramy się nie wciskać kitu. Wszystko, z czego korzystamy przy researchu, jest filtrowane, a następnie trafia do korekty do zewnętrznego historyka. Unikamy sytuacji, w której nie mamy potwierdzenia jakiejś informacji. Jeśli takowego nie ma, nie przekazujemy jej – mówi Wojtek Drewniak.


Wojtek Drewniak (fot. Historia bez cenzury) Wojtek Drewniak (fot. Historia bez cenzury)

Zarówno książki, jak i filmiki charakteryzuje określony język. – Od początku był taki zamiar. Wyznacznikiem tego, czy język, którym się posługujemy, jest skuteczny, jest to, czy dociera do ludzi. Jak dla mnie, nie powinniśmy kisić fajnych, ciekawych informacji, zamkniętych w pudle hermetycznego języka. Jeżeli powiemy coś ostrzej, ale fakty pozostaną ludziom w głowach, to nie powinniśmy bać się tego robić – przekonuje historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o historii żeglugi;
  • Dzieje się historia: książka Piotra Gursztyna "Ribbentrop-Beck" plus zaproszenie na spotkanie z autorem;
  • Też przeczytajcie: książka "Batory, gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku" Beata Aksamit;
  • Publicystyka Romana Dmowskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojtek Drewniak (twórca kanału w serwisie YouTube i serii książek "Historia bez cenzury")
Data emisji: 28.05.2018 
Godzina emisji: 23.10

ml/mk

Czytaj także

Twórczość Witkacego i stulecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:00
Mateusz Matyszkowicz i jego gość na początku obchodów stulecia niepodległości przypomnieli postać Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim była Wanda Kronenberg i dlaczego tak mało o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:23
- Miała około dziewięciu lub nawet dziesięciu tożsamości - mówi Michał Wójcik, autor książki "Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki".
rozwiń zwiń