Mateusz Borek: cieszę się, że polscy piłkarze znowu są bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 00:00
Specjalne wydanie audycji "Historie jak z książki" poświęcone było w całości mistrzostwom świata w piłce nożnej. Marek Stremecki zaprosił do studia Trójki gości, którzy kochają futbol. Przelali oni swoją wiedzę na papier, by podzielić się nią nie tylko z kibicami reprezentacji Polski. 
Audio
  • Książki, które warto przeczytać przed mundialem (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki książki Mateusza Borka i Cezarego Kowalskiego Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim
Fragment okładki książki Mateusza Borka i Cezarego Kowalskiego "Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim" Foto: Materiały promocyjne/wydawnictwo Czerwone i Czarne

Okładka książki Mateusza Borka i Cezarego Kowalskiego "Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim" Okładka książki Mateusza Borka i Cezarego Kowalskiego "Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim"

"Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim" to książka, która ukazała się pod koniec maja. Jej autorami są znani komentatorzy sportowi – Mateusz Borek i Cezary Kowalski. Książka przedstawia kulisy polskiego futbolu okiem reporterów, którzy od lat znajdują się blisko wydarzeń albo nawet w samym ich centrum. Dzięki tej publikacji możemy poznać nieznane dotąd okoliczności transferów Roberta Lewandowskiego, dowiedzieć się, jak niewiele brakowało, aby w eliminacjach do mundialu w Rosji kadry nie prowadził Adam Nawałka.

– Myślę, że ostatnie lata były bardzo udane dla polskiej piłki. Mam wrażenie, że pojawili się na podwórkach mali Lewandowscy. Wcześniej na polskich boiskach było pusto albo na plecach widniały nazwiska Messi, Ronaldo czy Neymar – mówi Mateusz Borek.

– Wydaje mi się, że Adam Nawałka jest w ścisłej czołówce "nudziarzy". To nie jest określenie pejoratywne. Na konferencjach prasowych mówi dokładnie to samo co dwa lata temu. Cały czas używa ogólników i na pytania odpowiada w sposób dyplomatyczny – podkreśla Cezary Kowalski. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której historyk Jerzy Cierpiatka, autor książki "Mundial. Historia. Od Urugwaju do Rosji" mówił o historii piłkarskich mistrzostw świata. Z kolei Józef Skowroński opowiadał o mundialu dla najmłodszych.


 


Okładka książki Jerzego  Cierpiatki (Mundial Historia. Od Urugwaju do Rosji) Okładka książki Jerzego Cierpiatki (Mundial Historia. Od Urugwaju do Rosji)

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Mateusz Borek (komentator sportowy), Cezary Kowalski (komentator sportowy), Jerzy Cierpiatka (dziennikarz), Józef Skowroński (autor książki "GOL! Książka do rysowania")
Data emisji: 4.05.2018 
Godzina emisji: 23.10

kw

Czytaj także

Gdy trzeba schować mundur do szafy. "Niechciani generałowie"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 00:30
"Niechciani generałowie" to książka, która opowiada o powojennych losach polskich oficerów. Te niesamowite historie zebrał i spisał Szymon Nowak, który opowiedział o swojej najnowszej publikacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Jaworski o cyklu "100-lecie niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 00:30
Dr Maciej Jaworski przedstawił w audycji cykl "100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki". O czym jest ta seria? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modernizacje społeczne po 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 00:00
Joanna Kordiak z galerii Zachęta oraz Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej UW opowiedziały o wystawie i książce "Szklane domy. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po 1918 roku".
rozwiń zwiń