X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybory, które nic nie zmieniały

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Michał Siedziako, autor książki "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952-1989)".
Audio
  • Jak głosowano w PRL? (Historie jak z książki/Trójka)
Wybory do rad narodowych, rok 1978.
Wybory do rad narodowych, rok 1978.Foto: Archiwum Grażyny Rutowskiej/NAC

"Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952-1989) Michał SiedziakoOkładka książki Michała Siedziako "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952-1989)" 

Książka stanowi wielopłaszczyznową analizę kolejnych wyborów do Sejmu PRL. Autor, wychodząc od charakterystyki systemów wyborczych Związku Radzieckiego i państw strefy radzieckiej dominacji w Europie, charakteryzuje zarówno ich oficjalny wymiar (przepisy prawa, propagandę, rytuały wyborcze), jak i to, co kryło się za wspomnianą fasadą: nieformalne praktyki, manipulacje i fałszerstwa, zakulisową rywalizację i działania aparatu represji. Opisuje kolejne kampanie wyborcze w PRL, społeczną percepcję peerelowskich głosowań, różnego rodzaju formy oporu oraz działania opozycji antykomunistycznej związane z wyborami.

– Ten temat to był mój wybór. Dokonałem go, bo to historia, która jest nam stosunkowo bliska. Możemy w różny sposób jej dotknąć: jest masa materiałów źródłowych z epoki, można wciąż porozmawiać z wieloma ludźmi. Chyba to skłoniło mnie do zainteresowania PRL-em. To i fakt, że wciąż rzutuje on na naszą rzeczywistość – mówi autor książki. – W tamtym okresie ludzie chodząc na wybory, praktycznie o niczym nie decydowali. W momencie, gdy wybór się pojawił, tylko nieco ponad 60 proc. skorzystało z tej możliwości. Potem było już znacznie gorzej. I to, moim zdaniem, jest "spadek" po PRL – dodaje Michał Siedziako.

W audycji ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego – Cutty Sark;
  • Dzieje się historia: książka autorstwa Piotra Cacka "Ina Benita – za wcześnie na śmierć" i książka Marka Rezlera "Powstanie Wielkopolskie po stu latach";
  • Też przeczytajcie: Dzienniki Andrzeja Łapickiego poleca Łukasz Jasina;
  • Publicystyka Józefa Piłsudskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Michał Siedziako (politolog i historyk dziejów najnowszych, doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce, autor książki "Bez wyboru. Głosowania do sejmu w PRL (1952-1989)")
Data emisji: 15.01.2019
Godzina emisji: 22.05

mat. prasowe/ml/kw

Czytaj także

Kolejna edycja Targów Książki Historycznej przez nami

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Waldemar Michalski, dyrektor Targów Książki Historycznej, które w tym roku odbędą się już po raz 27. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość i historia prosto z Syberii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 23:14
Gościem Marka Stremeckiego była Maja Wolny, która opowiedziała o swojej ostatniej książce "Powrót z Północy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przebiegało Powstanie Wielkopolskie?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 23:11
Przed nami setna rocznica Powstania Wielkopolskiego. Gościem audycji był prof. Olaf Bergman, który opowiadał o tym wydarzeniu. 
rozwiń zwiń