Wybory, które nic nie zmieniały

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Michał Siedziako, autor książki "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952-1989)".
Audio
  • Jak głosowano w PRL? (Historie jak z książki/Trójka)
Wybory do rad narodowych, rok 1978.
Wybory do rad narodowych, rok 1978.Foto: Archiwum Grażyny Rutowskiej/NAC

"Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952-1989) Michał SiedziakoOkładka książki Michała Siedziako "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952-1989)" 

Książka stanowi wielopłaszczyznową analizę kolejnych wyborów do Sejmu PRL. Autor, wychodząc od charakterystyki systemów wyborczych Związku Radzieckiego i państw strefy radzieckiej dominacji w Europie, charakteryzuje zarówno ich oficjalny wymiar (przepisy prawa, propagandę, rytuały wyborcze), jak i to, co kryło się za wspomnianą fasadą: nieformalne praktyki, manipulacje i fałszerstwa, zakulisową rywalizację i działania aparatu represji. Opisuje kolejne kampanie wyborcze w PRL, społeczną percepcję peerelowskich głosowań, różnego rodzaju formy oporu oraz działania opozycji antykomunistycznej związane z wyborami.

– Ten temat to był mój wybór. Dokonałem go, bo to historia, która jest nam stosunkowo bliska. Możemy w różny sposób jej dotknąć: jest masa materiałów źródłowych z epoki, można wciąż porozmawiać z wieloma ludźmi. Chyba to skłoniło mnie do zainteresowania PRL-em. To i fakt, że wciąż rzutuje on na naszą rzeczywistość – mówi autor książki. – W tamtym okresie ludzie chodząc na wybory, praktycznie o niczym nie decydowali. W momencie, gdy wybór się pojawił, tylko nieco ponad 60 proc. skorzystało z tej możliwości. Potem było już znacznie gorzej. I to, moim zdaniem, jest "spadek" po PRL – dodaje Michał Siedziako.

W audycji ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego – Cutty Sark;
  • Dzieje się historia: książka autorstwa Piotra Cacka "Ina Benita – za wcześnie na śmierć" i książka Marka Rezlera "Powstanie Wielkopolskie po stu latach";
  • Też przeczytajcie: Dzienniki Andrzeja Łapickiego poleca Łukasz Jasina;
  • Publicystyka Józefa Piłsudskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Michał Siedziako (politolog i historyk dziejów najnowszych, doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce, autor książki "Bez wyboru. Głosowania do sejmu w PRL (1952-1989)")
Data emisji: 15.01.2019
Godzina emisji: 22.05

mat. prasowe/ml/kw

Czytaj także

Kolejna edycja Targów Książki Historycznej przez nami

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 23:00
Gościem Marka Stremeckiego był Waldemar Michalski, dyrektor Targów Książki Historycznej, które w tym roku odbędą się już po raz 27. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość i historia prosto z Syberii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 23:14
Gościem Marka Stremeckiego była Maja Wolny, która opowiedziała o swojej ostatniej książce "Powrót z Północy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przebiegało Powstanie Wielkopolskie?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 23:11
Przed nami setna rocznica Powstania Wielkopolskiego. Gościem audycji był prof. Olaf Bergman, który opowiadał o tym wydarzeniu. 
rozwiń zwiń