Europejskie pożegnanie Jose Manuela Barroso

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 20:33
W tym roku stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej miało zachęcić Europejczyków do głosowania w Eurowyborach. Frakcje Parlamentu Europejskiego przedstawiły swoich kandydatów. Nie ma pośród nich Jose Manuela Barroso.
Audio
  • Pożegnanie Jose Manuelem Barroso (Europa od kuchni/Trójka)
Jose Manuel Barroso
Jose Manuel BarrosoFoto: PAP/PAULO NOVAIS

- W kuluarach słychać plotki, że Jose Manuel Barroso nie wzgardziłby trzecią kadencją, bo nie ma na siebie pomysłu - opowiadała Adrianna Bąkowska, korespondentka Polskiego Radia z Lizbony. - Stanowisko Sekretarza Generalnego NATO jest już obsadzone, o dobrym stanowisku w międzynarodowych instytucjach na razie nie słychać, a do ojczyzny po tak długim pobycie w Brukseli nie ma po co wracać.

Funkcję szefa Komisji Europejskiej portugalski polityk sprawował przez ostatnie dwie kadencje od 2004 roku. Zwolennicy chwalą go za koncyliacyjny charakter, a przeciwnicy przekonują, że jest jak korek i zawsze wypłynie na powierzchnię.

Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zwracała uwagę, że we wcześniejszym okresie głos Jose Manuela Barroso był bardziej słyszalny. - Traktat lizboński osłabił jego pozycję, bo osłabił pozycję Komisji Europejskiej. Z jednej strony Komisja toczy walkę o to, żeby instytucje europejskie były zaangażowane w proces decyzyjny, z drugiej strony widzimy pewne tendencje, do rozwiązywania problemów w sposób międzyrządowy.

Przewodniczący Komisji Europejskiej to najważniejsze stanowisko w Unii Europejskiej. Nominuje on komisarzy spośród członków Komisji, może też ich w razie potrzeby przenosić lub zwalniać, określa porządek obrad Komisji. Tylko on jest upoważniony do zgłaszania nowego prawa wspólnotowego.

Kto zostanie nowym szefem Komisji Europejskiej? Jak wyglądał przebieg kariery Barroso? - posłuchaj nagrania.

Przygotowana przez Ernesta Zozunia audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

bch/mp

Czytaj także

Juncker czy Schultz? Kto szefem KE po eurowyborach?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 18:08
Kto będzie następcą Jose Manuela Barroso na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej? Od najbliższej kadencji Parlament Europejski będzie miał znaczny wpływ na wybór przewodniczącego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Estonia, czyli lider wychodzenia z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 19:40
10 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Wraz z nami, między innymi Estonia. Z czego żyje ten kraj? - Z technologii IT, z tego głównie jest znany na świecie - opowiada specjalny wysłannik Trójki do Tallina Ernest Zozuń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas podsumowań. Nasze zyski i straty po wejściu do Unii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 02:01
Dokładnie 10 lat temu Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Po takim czasie można już pokusić się o podsumowanie tego okresu. Czy integracja europejska wyszła nam na dobre? Rozmawialiśmy o tym w "Europejskim Klubie Trójki".
rozwiń zwiń