Kultura to łącznik europejskich narodów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 12:39
Co łączy Europejczyków. Jak postrzegają siebie i swoich sąsiadów? Co sprawia, że czują się Europejczykami? Odpowiedzi na te m.in. pytania szukał Instytut Goethego w internetowej ankiecie poświęconej europejskiej kulturze. Dostępna była ona przez 8 tygodni, w tym czasie wypełniło ją ponad 22 tys. osób.
Audio
  • Kultura to łącznik europejskich narodów (Unia kultury/Trójka)
Kultura to łącznik europejskich narodów
Foto: sxc.hu

Zdaniem większości ankietowanych kultura jest jednym z najważniejszych łączników między europejskimi narodami. To ona sprawia, że obok poczucia tożsamości narodowej Europejczycy czują też więź z innymi mieszkańcami kontynentu.

Unia Europejska wspiera umacnianie tożsamości europejskiej na wiele sposobów. Europejska Nagroda Dziedzictwa Kulturowego to jeden z nich. To nagroda przyznawana za szczególne osiągnięcia w dbaniu o europejskie dziedzictwo kultury. Wyróżnienie mogą otrzymać architekci, ale też przedstawiciele rzemiosła, mediów czy lokalnych społeczności.

Wyobraźmy sobie grupę ludzi, która postanawia reaktywować miejski jarmark. Nie działał przez dziesięciolecia, teraz dzięki tej grupie ponownie będzie miejscem spotkań lokalnej społeczności. To tylko jeden z przykładów. Wyróżnienie będzie przyznawane w czterech kategoriach: konserwacji, badań i digitalizacji, zaangażowania osób indywidualnych i organizacji oraz edukacji. Aplikować można do 15 października. Uroczystą galę rozdania nagród poprowadzi Placido Domingo. Odbędzie się ona 11 czerwca 2015 roku w Oslo.

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Unia kultury", w której omawialiśmy więcej aktualnych tematów kulturalnych związanych z Unią Europejską. Audycję przygotował Jan Niebudek.

"Unia kultury" powstała w ramach programu EURANET Plus.

(mp, ei)

Czytaj także

Społeczna innowacyjność - jak ją w sobie wyzwolić?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:00
Janusz Korczak był jednym z największych innowatorów społecznych. Przed wojną założył gazetę "Mały Przegląd", w której korespondentami było ponad 3 tys. żydowskich dzieci. Prowadził domy dla młodzieży i sierot, które były wielkim emancypacyjnym eksperymentem. W "Europejskim Klubie Trójki" rozmawialiśmy o innowacjach społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa skusi holenderskich czytelników?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 14:39
Serbia będzie ściślej współpracować z Unią w przedsięwzięciach kulturalnych, Włosi zapraszają na niecodzienną wystawę, ale Polacy "Lalką" chcą podbić… Holandię. O tym mówiliśmy w audycji "Unia kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej kultury w stolicy kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 15:27
Już drugi rok z rzędu Wrocław na jedną noc zamienił się w Europejską Stolicę Literatury. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osób, organizowane w niezwykłych lokalizacjach, pozwoliły odbiorcom doświadczyć mocy prozatorskich opowieści w zupełnie nowy sposób.
rozwiń zwiń