Zielone światło dla umowy CETA. Co to oznacza dla UE?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 19:03
- Przez umowę CETA wiele osób pracujących w Unii Europejskiej może stracić pracę – mówiła na antenie Trójki Maria Świetlik z Akcji Demokracja. Wojciech Warski z Business Centre Club stwierdził z kolei, że wspomniana umowa to ogromna szansa eksportowa dla polskich producentów.
Audio
  • Maria Świetlik: umowa CETA wpłynie na obniżanie standardów bezpieczeństwa (Puls Europy)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Parlament Europejski zgodził się na wprowadzenie w życie umowy o wolnym handlu z Kanadą. O plusach i minusach związanych z CETA rozmawiali goście "Pulsu Europy".

- Przede wszystkim powinniśmy martwić się tym, w jaki sposób ta umowa wpłynie na europejskie standardy bezpieczeństwa żywności, leków, kosmetyków. One są zupełnie inne niż w Kanadzie. Umowa otwiera furtkę do obniżania tych standardów. Poza tym ta umowa dla nas jako pracowników, zagraża miejscom pracy w Unii Europejskiej. Co z tego, że będziemy mieli na tańsze samochody z Ameryki, skoro nie będziemy w stanie się utrzymać? Przypomnę tylko, że najbardziej zagrożonym sektorem będzie rolnictwo – stwierdziła Maria Świetlik.

Ze słowami przedstawicielki Akcji Demokracja nie zgodził się Wojciech Warski. - To jest dezinformacja i propaganda. Dla naszego rolnictwa to olbrzymia szansa eksportowa, której wcześniej nie mieliśmy. To poszerzanie rynku zbytu, a to dobra okazja dla naszych producentów. Oczywiście to nie jest tak, że nagle zaleją nas produkty kanadyjskie, albo my zalejemy Kanadę. Będziemy walczyć nie ceną, a jakością. Nikt mi nie powie, że 2% europejskiej kiełbasy zmieni rzeczywistość na rynku kanadyjskim. Nasze miejsca pracy nie są zagrożone – dodał przedstawiciel BCC.

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Maria Świetlik (Akcji Demokracja), Wojciech Warski (Business Centre Club)
Data emisji: 16.02.2017
Godzina emisji: 17.44

koz/fbi

Czytaj także

Jest zielone światło dla CETA. PE ratyfikował umowę o wolnym handlu UE-Kanada

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 15:09
Parlament Europejski przegłosował zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu. CETA zniesie prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami między UE i Kanadą.
rozwiń zwiń