Herman Van Rompuy - odkrycie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 17:49
- Okazuje się, że Przewodniczący Rady Europejskiej bardzo sprawnie zarządza agendą, co więcej bardzo dobrze porusza się w tematyce gospodarczej - mówi Agata Gostyńska, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Audio
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van RompuyFoto: flickr/World Economic Forum

Herman Van Rompuy jest politykiem ugodowym, skłonnym do kompromisu. W Belgii udała mu się rzecz, wydawałoby się niemożliwa, pogodzenie rozbieżnych  interesów dwóch społeczności językowych: Flamandów i Walonów. Z drugiej strony niektórzy zarzucają, że brakowało mu wizji rozwoju kraju.

- Obserwatorzy sceny europejskiej przyznają, że jest on odkryciem Unii Europejskiej. Choć wydawało się, że będzie znowu chodziło o wybór osoby, która będzie bardziej  technokratycznie podchodzić do problematyki - przekonuje Agata Gostyńska, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Przewodniczący Rady Europejskiej reprezentuje Unię Europejską na zewnątrz w sprawach dotyczących wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Jest wybierany przez Radę Europejską większością kwalifikowaną na okres 2,5 roku z jednokrotną możliwością odnowienia kadencji. W ten sposób Przewodniczący Rady Europejskiej zaczął funkcjonować po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Wcześniej funkcję te piastowały głowy państw, które pełniły w Unii prezydencję.

Audycja "EURANET – Europa od kuchni" na antenie Trójki w każdy wtorek o godz. 17.20.

(pg)