X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Masoneria w Polsce. Historia i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 22:00
Skąd bierze się różnica między pejoratywnym postrzeganiem "masonerii" a traktowanym neutralnie "wolnomularstwem"? Jaka jest struktura polskiej masonerii? Od kiedy istnieje i działa ona w naszym kraju?
Audio
  • Masoneria w Polsce. Historia i teraźniejszość (Białe plamy/Trójka)
Insygnia masońskie: Cyrkiel i Węgielnica
Insygnia masońskie: Cyrkiel i WęgielnicaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Z punktu widzenia badacza masoneria to jeden z wielu ruchów społecznych, który różni się od innych tym, że posiada pewnego rodzaju sferę objętą głębszą tajemnicą czy większym sekretem - mówi historyk dr Norbert Wójtowicz z wrocławskiego IPN, badacz dziejów masonerii.

Czym jest loża, obediencja, ryt? O ilu stopniach wtajemniczenia można mówić w przypadku struktur wolnomularskich? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, której gościem był również prof. Tadeusz Cegielski - wielki mistrz honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski. Opowiedział m.in. o tym, w jakich okolicznościach został przyjęty do grona wolnomularzy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: dr Norbert Wójtowicz (historyk), prof. Tadeusz Cegielski (wielki mistrz honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski)
Data emisji: 8.03.2017
Godzina emisji: 15.07

mk

Czytaj także

Masoneria, czyli wolni murarze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 06:19
Do masonerii należeli: George Washington, Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i wiele innych czołowych postaci z kart historii. Współtworzyli Konstytucję Stanów Zjednoczonych, Konstytucję 3 maja i francuską Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Kim byli wolnomularze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masoneria kiedyś i dziś. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 10:00
- Dziś masoni nie muszą ukrywać swojej doktryny i często mówią o niej coraz bardziej wprost. Ukrywają natomiast przynależność, bo to pozwala im na większą skuteczność - mówi historyk dr Stanisław Krajski.
rozwiń zwiń