Masoneria w Polsce. Historia i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 22:00
Skąd bierze się różnica między pejoratywnym postrzeganiem "masonerii" a traktowanym neutralnie "wolnomularstwem"? Jaka jest struktura polskiej masonerii? Od kiedy istnieje i działa ona w naszym kraju?
Audio
  • Masoneria w Polsce. Historia i teraźniejszość (Białe plamy/Trójka)
Insygnia masońskie: Cyrkiel i Węgielnica
Insygnia masońskie: Cyrkiel i WęgielnicaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Z punktu widzenia badacza masoneria to jeden z wielu ruchów społecznych, który różni się od innych tym, że posiada pewnego rodzaju sferę objętą głębszą tajemnicą czy większym sekretem - mówi historyk dr Norbert Wójtowicz z wrocławskiego IPN, badacz dziejów masonerii.

Czym jest loża, obediencja, ryt? O ilu stopniach wtajemniczenia można mówić w przypadku struktur wolnomularskich? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, której gościem był również prof. Tadeusz Cegielski - wielki mistrz honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski. Opowiedział m.in. o tym, w jakich okolicznościach został przyjęty do grona wolnomularzy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: dr Norbert Wójtowicz (historyk), prof. Tadeusz Cegielski (wielki mistrz honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski)
Data emisji: 8.03.2017
Godzina emisji: 15.07

mk

Czytaj także

Masoneria, czyli wolni murarze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 06:19
Do masonerii należeli: George Washington, Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i wiele innych czołowych postaci z kart historii. Współtworzyli Konstytucję Stanów Zjednoczonych, Konstytucję 3 maja i francuską Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Kim byli wolnomularze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masoneria kiedyś i dziś. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 10:00
- Dziś masoni nie muszą ukrywać swojej doktryny i często mówią o niej coraz bardziej wprost. Ukrywają natomiast przynależność, bo to pozwala im na większą skuteczność - mówi historyk dr Stanisław Krajski.
rozwiń zwiń