Tradycja i tożsamość Polaków na Wileńszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 22:15
- Przy całym szacunku dla Warszawy, my może i jesteśmy prowincją, ale zachowujemy relikty czystej formy wiary, nadziei i miłości - mówi Anna Adamowicz, która sama siebie określa mianem "obywatelki Wileńszczyzny".
Audio
  • Tradycja i tożsamość Polaków na Wileńszczyźnie (Białe plamy/Trójka)
Kaplica Ostrobramska w Wilnie
Kaplica Ostrobramska w WilnieFoto: Birute Vijeikiene/Shutterstock.com

Społeczność polską na Wileńszczyźnie charakteryzuje przywiązanie do tradycji i religii, którego nie zdołały złamać represje w czasach sowieckich. Istotną rolę w podtrzymaniu tożsamości Polaków wileńskich odegrało także patriotyczne wychowanie w domu i polskie szkolnictwo funkcjonujące nieprzerwanie przez cały okres sowiecki na Litwie.

We wspomnieniach mieszkańców miasta świętych i poetów, jak mówi się o Wilnie, pozostaje ono miejscem zaczarowanym, mitycznym, ze wspaniałą architekturą i obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Uniwersytetem Stefana Batorego, pozostawioną przez wielu młodości oraz dorocznymi jarmarkami Kaziukami, o których szerzej mówiliśmy we wstępie do audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Margarita Chilińska (Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej), Anna Adamowicz (obywatelka Wileńszczyzny), ks. Sławomir Szczodrowski (kierownik Oratorium im. św. Jana Bosko)
Data emisji: 12.04.2017
Godzina emisji: 15.07

mk

Czytaj także

Dziedzictwo "Kultury" i zwycięstwo Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 00:34
- Oddziaływanie wolnym słowem poprzez "Kulturę", książki, ale i pomoc stypendialną było ogromne. To Jerzy Giedroyc sprawił, że Leszek Kołakowski wyjechał za granicę - mówi dr Małgorzata Ptasińska z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń