X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycja i tożsamość Polaków na Wileńszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 22:15
- Przy całym szacunku dla Warszawy, my może i jesteśmy prowincją, ale zachowujemy relikty czystej formy wiary, nadziei i miłości - mówi Anna Adamowicz, która sama siebie określa mianem "obywatelki Wileńszczyzny".
Audio
  • Tradycja i tożsamość Polaków na Wileńszczyźnie (Białe plamy/Trójka)
Kaplica Ostrobramska w Wilnie
Kaplica Ostrobramska w WilnieFoto: Birute Vijeikiene/Shutterstock.com

Społeczność polską na Wileńszczyźnie charakteryzuje przywiązanie do tradycji i religii, którego nie zdołały złamać represje w czasach sowieckich. Istotną rolę w podtrzymaniu tożsamości Polaków wileńskich odegrało także patriotyczne wychowanie w domu i polskie szkolnictwo funkcjonujące nieprzerwanie przez cały okres sowiecki na Litwie.

We wspomnieniach mieszkańców miasta świętych i poetów, jak mówi się o Wilnie, pozostaje ono miejscem zaczarowanym, mitycznym, ze wspaniałą architekturą i obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Uniwersytetem Stefana Batorego, pozostawioną przez wielu młodości oraz dorocznymi jarmarkami Kaziukami, o których szerzej mówiliśmy we wstępie do audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Margarita Chilińska (Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej), Anna Adamowicz (obywatelka Wileńszczyzny), ks. Sławomir Szczodrowski (kierownik Oratorium im. św. Jana Bosko)
Data emisji: 12.04.2017
Godzina emisji: 15.07

mk

Czytaj także

Dziedzictwo "Kultury" i zwycięstwo Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 00:34
- Oddziaływanie wolnym słowem poprzez "Kulturę", książki, ale i pomoc stypendialną było ogromne. To Jerzy Giedroyc sprawił, że Leszek Kołakowski wyjechał za granicę - mówi dr Małgorzata Ptasińska z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń