50-lecie "Oazy wolności" w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 23:00
Środowisko naukowe-historyczne w Białymstoku obchodziło ostatnio jubileusz 50 lat istnienia.
Audio
  • 50-lecie ośrodka nauk humanistycznych w Białymstoku (Białe plamy/Trójka)
Panorama Białegostoku
Panorama BiałegostokuFoto: A. Aleksandravicius/Shutterstock.com

Początki kształtowania się środowiska naukowego-humanistycznego w Białymstoku zaczynają się w burzliwym 1968 roku od utworzenia filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Do powstania tego ośrodka doprowadził splot okoliczności. Z jednej strony represje polityczne i czystki na UW, w wyniku których niepokorni uczeni i ci o "niewłaściwym" pochodzeniu, mieli się znaleźć w niełasce władz. Z drugiej, to ambicje lokalnych działaczy Partii, którym zależało na utworzeniu w Białymstoku ośrodka nauk humanistycznych. Powstała w ten sposób filia UW cieszyła się pewną niezależnością wobec tamtejszych władz partyjnych. Z powodu braków kadrowych na miejscu, początkowo zapraszano na wykłady profesorów z Instytutu Historii z Warszawy, m. in. Aleksandra Gieysztora i Stanisława Herbsta.

W roku 1969, pracę w filii rozpoczął prof. Andrzej Wyrobisz, kierując zakładem historii, tworząc podstawy organizacyjne. Prof. Wyrobisz jadąc pod koniec lat 60. do Białegostoku dostał przykaz od swojego mentora, prof. Tadeusza Manteuffela: "masz tu stworzyć azyl dla ludzi wyrzucanych z Warszawy".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jan Kofman (historyk, politolog, publicysta, wydawca, profesor nauk humanistycznych.), prof. Cezary Kuklo (historyk, demograf, profesor zwyczajny w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku), Andrzej Lechowski (historyk, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku)
Data emisji: 31.10.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml

Czytaj także

Polscy lotnicy na pakistańskim niebie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 23:00
W audycji Mirosław Biełaszko rozmawiał ze swoim gościem o historii polskich lotników w... Pakistanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu kard. Adam Sapieha nie zrobił kariery w Watykanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 23:00
To kard. Adam Sapieha przyczynił się do promocji w kościelnych strukturach i "kariery" Karola Wojtyły - późniejszego papieża. Kim był Książę Kościoła, Książę Niezłomny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie generała Władysława Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 23:00
Władysław Sikorski to Naczelny Wódz Sił Zbrojnych na emigracji, trzykrotny premier rządu RP i  jedna z najważniejszych postaci w historii Polski XX wieku.  
rozwiń zwiń