Polskie kino dwudziestolecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 23:14
Industrializacja, migracja ze wsi do miast, wolny czas – to tylko część czynników, które przyczyniły się do pojawienia się filmowego odbiorcy.
Audio
  • Jak wyglądało kino w Polsce prawie 100 lat temu? (Białe plamy/Trójka)
Scena z filmu. Przy aparacie widoczny operator J. Słoniewski. Widoczny także m.in. realizator W. Radulski (1933)
Scena z filmu. Przy aparacie widoczny operator J. Słoniewski. Widoczny także m.in. realizator W. Radulski (1933)Foto: Skoda Stanisław/NAC

Historia kinematografii na ziemiach polskich zaczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy jeszcze byliśmy pod zaborami. Do dziś są zachowane kadry z pierwszego filmu "Ślizgawka w Łazienkach", który został nakręcony przez Kazimierza Przószyńskiego. Pierwszą, zachowaną, polską produkcją jest "Pruska kultura" (1908), jednak prawdziwy rozwój kina przypadł na czas dwudziestolecia międzywojennego.

Jakie są najpopularniejsze filmy z tamtego okresu? Kto uchodził wówczas za gwiazdę kina? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Piotr Zwierzchowski (filmoznawca), prof. Mariusz Guzek (filmoznawca)
Data emisji: 3.04.2019
Godzina emisji:
 22.06

kw 

Czytaj także

Historia polskie polityki zagranicznej po 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 23:15
Powstanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych było koniecznością w warunkach odradzającej się państwowości. Przed dypolomacją stało niezwykle trudne zadanie: doprowadzenie do uznania przez mocarstwa granic Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od "sportowania" do sportu wyczynowego, czyli historia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 23:00
Uczestnictwo w olimpiadach uznawane jest za jeden z wyznaczników pozycji międzynarodowej państwa. Dopuszczenie do udziału w nich to jeden z dowodów uznania państwa przez wspólnotę międzynarodową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół greckokatolicki w Polsce po roku 1945

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 23:00
Tym wydaniem "Białych plam" rozpoczynamy nowy cykl poświęcony mniejszościom wyznaniowym i narodowym po II wojnie światowej w Polsce. Inaugurujemy go spotkaniem z kościołem greckokatolickim.
rozwiń zwiń