RWE. Radio, które dawało wolność

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 23:13
Radio Wolna Europa powstało w Nowym Jorku w 1949 roku. Rozgłośnia, która była finansowana przez Stany Zjednoczone, nadawała audycje skierowane do mieszkańców bloku wschodniego. Polska sekcja radia z siedzibą w Monachium rozpoczęła emisję stałych programów 3 maja 1952 roku.
Audio
  • Historia Radia Wolna Europa (Białe plamy/Trójka)
Dyskusja dziennikarzy Radia Wolna Europa w związku z wyborami prezydenta USA. Andrzej Krzeczunowicz (z lewej) i Władysław Poncet.
Dyskusja dziennikarzy Radia Wolna Europa w związku z wyborami prezydenta USA. Andrzej Krzeczunowicz (z lewej) i Władysław Poncet.Foto: Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa/NAC

Nadawane audycje zapewniały w kraju dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji. Dzięki Radiu Wolna Europa wieści o najważniejszych wydarzeniach, o których polskie władze nie chciały mówić, docierały do milionów Polaków. O powstaniu i historii Radia Wolna Europa Mirosław Biełaszko rozmawiał ze swoimi gośćmi, którzy czynnie działali w czasie funkcjonowania rozgłośni.

– Zadaniem tego radia było przełamanie monopolu informacyjnego. Chodziło o dotarcie do odbiorcy i przekazanie tego, co rzeczywiście dzieje się w jego kraju, ale i na świecie – mówi historyk prof. Rafał Habielski. 

Co sprawiło, że Amerykanie postanowili powołać do życia Radio Wolna Europa? Jakie ważne informacje przekazywało Polakom? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania "Białych plam", w których przypomnieliśmy fragmenty archiwalnych audycji tej historycznej rozgłośni. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Rafał Habielski (profesor nauk humanistycznych, prasoznawca, historyk, członek Polskiej Akademii Umiejętności), Andrzej Mietkowski (dziennikarz, tłumacz i publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, były pracownik Radia Wolna Europa)
Data emisji: 29.05.2019
Godzina emisji:
 22.07

kw/ml

Czytaj także

Międzywojenne dzieje Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 23:15
Konferencja Episkopatu Polski w Kościele katolickim to instytucja zrzeszająca biskupów z Polski, mająca na celu koordynację prac biskupów i współpracę w rozwiązywaniu wspólnych problemów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi obieg. Walka działaczy opozycji pracujących w cieniu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 23:15
– Po stanie wojennym panuje absolutna konspiracja. Trzeba wspomnieć o czynniku ryzyka. Jest dużo wspomnień i anegdot, ale jest też ryzyko, które jest namacalne i wiąże się z kilkuletnimi wyrokami więzienia – mówi dr Jan Olaszek. Prof. Paweł Sowiński przypomina o funkcjonujących także karach administracyjnych i konfiskatach mienia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyścig Pokoju, czyli sport ramię w ramię z propagandą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 23:15
Wyścig Pokoju – rozgrywany najczęściej na trasie Warszawa-Praga i Praga-Warszawa – odbył się po raz pierwszy w 1948 roku i szybko zyskał na popularności. Rywalizację kolarzy śledziły tysiące widzów, zarówno na trasie, jak i w radio czy telewizji.
rozwiń zwiń