X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RWE. Radio, które dawało wolność

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 23:13
Radio Wolna Europa powstało w Nowym Jorku w 1949 roku. Rozgłośnia, która była finansowana przez Stany Zjednoczone, nadawała audycje skierowane do mieszkańców bloku wschodniego. Polska sekcja radia z siedzibą w Monachium rozpoczęła emisję stałych programów 3 maja 1952 roku.
Audio
  • Historia Radia Wolna Europa (Białe plamy/Trójka)
Dyskusja dziennikarzy Radia Wolna Europa w związku z wyborami prezydenta USA. Andrzej Krzeczunowicz (z lewej) i Władysław Poncet.
Dyskusja dziennikarzy Radia Wolna Europa w związku z wyborami prezydenta USA. Andrzej Krzeczunowicz (z lewej) i Władysław Poncet.Foto: Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa/NAC

Nadawane audycje zapewniały w kraju dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji. Dzięki Radiu Wolna Europa wieści o najważniejszych wydarzeniach, o których polskie władze nie chciały mówić, docierały do milionów Polaków. O powstaniu i historii Radia Wolna Europa Mirosław Biełaszko rozmawiał ze swoimi gośćmi, którzy czynnie działali w czasie funkcjonowania rozgłośni.

– Zadaniem tego radia było przełamanie monopolu informacyjnego. Chodziło o dotarcie do odbiorcy i przekazanie tego, co rzeczywiście dzieje się w jego kraju, ale i na świecie – mówi historyk prof. Rafał Habielski. 

Co sprawiło, że Amerykanie postanowili powołać do życia Radio Wolna Europa? Jakie ważne informacje przekazywało Polakom? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania "Białych plam", w których przypomnieliśmy fragmenty archiwalnych audycji tej historycznej rozgłośni. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Rafał Habielski (profesor nauk humanistycznych, prasoznawca, historyk, członek Polskiej Akademii Umiejętności), Andrzej Mietkowski (dziennikarz, tłumacz i publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, były pracownik Radia Wolna Europa)
Data emisji: 29.05.2019
Godzina emisji:
 22.07

kw/ml

Czytaj także

Międzywojenne dzieje Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 23:15
Konferencja Episkopatu Polski w Kościele katolickim to instytucja zrzeszająca biskupów z Polski, mająca na celu koordynację prac biskupów i współpracę w rozwiązywaniu wspólnych problemów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi obieg. Walka działaczy opozycji pracujących w cieniu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 23:15
– Po stanie wojennym panuje absolutna konspiracja. Trzeba wspomnieć o czynniku ryzyka. Jest dużo wspomnień i anegdot, ale jest też ryzyko, które jest namacalne i wiąże się z kilkuletnimi wyrokami więzienia – mówi dr Jan Olaszek. Prof. Paweł Sowiński przypomina o funkcjonujących także karach administracyjnych i konfiskatach mienia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyścig Pokoju, czyli sport ramię w ramię z propagandą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 23:15
Wyścig Pokoju – rozgrywany najczęściej na trasie Warszawa-Praga i Praga-Warszawa – odbył się po raz pierwszy w 1948 roku i szybko zyskał na popularności. Rywalizację kolarzy śledziły tysiące widzów, zarówno na trasie, jak i w radio czy telewizji.
rozwiń zwiń