Jak Willis Conover wpłynął na rozwój jazzu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 05:00
Willis Conover (1920-1996) był słuchanym przez miliony prezenterem głosu Ameryki. Uważa się go za jednego z najważniejszych propagatorów jazzu na świecie, zwłaszcza za żelazną kurtyną. Jak jego audycje wpłynęły na odbiór muzyki jazzowej w Polsce?
Audio
  • Willis Conover a sprawa polska (Białe plamy/Trójka)
Willis Conover  zdjęcie na wewnętrznej stronie okładki albumu Willis Conovers House Of Sounds
Willis Conover – zdjęcie na wewnętrznej stronie okładki albumu "Willis Conover's House Of Sounds"Foto: mat. promocyjne

Willis Conover odwiedził nasz kraj wielokrotnie (po raz pierwszy w 1959 roku) i był bardzo ceniony przez polskich muzyków jazzowych, z wzajemnością.

– Willis Conover z jednej strony był typowym Amerykaninem – synem amerykańskiego żołnierza, który często przeprowadzał się z racji profesji ojca. Słuchał jazzu w radiu już przed wojną i stwierdził, że słuchanie oraz opowiadanie o tej muzyce jest i będzie ważnym elementem jego życia. Był fanem jazzu, który wykształcił się samodzielnie. Przebywał w Waszyngtonie w okresie segregacji rasowej i był człowiekiem, który łączył środowiska białych i czarnych. Marzył o światowej jazzowej wspólnocie. Kiedy przybył do Polski, jego celem było znalezienie sposobu na zmodernizowanie jazzu. Widział dwie możliwości – silny modernizm lub połączenie modernizmu z polską tradycją – opowiadał dr Rüdiger Ritter, historyk i muzykolog z Uniwersytetu Bremeńskiego.

– Postać Conovera jawi się w procesie pewnych zjawisk. Jego audycje i bardzo aktywna polityka amerykańska wobec Europy Wschodniej nic by nie znaczyły, gdyby jazz nie został już "zasiany" w kulturze polskiej, nie pojawił się w kulturze polskiej sam z siebie i nie był rozwijany. Tu spotkały się dwie rzeczy: naturalna dążność, zwłaszcza po 1945 roku, do tego, żeby mieć jakąś muzyczną furtkę, obszar wolności twórczej oraz działanie Conovera, które to dążenie wspierało – dodaje dr hab. Rafał Ciesielski, muzykolog, klarnecista, profesor Uniwersytetu w Zielonej Górze.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr hab. Rafał Ciesielski (muzykolog, klarnecista, profesor Uniwersytetu w Zielonej Górze), dr Rüdiger Ritter (historyk i muzykolog z Uniwersytetu Bremeńskiego)
Daty emisji: 2.10.2019, 31.03.2020
Godziny emisji:
 23.09, 04.03

kr/mk

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Łaszczyński: idea Powstania Warszawskiego działała i działa na młode pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 11:09
- Jest tak nie tylko teraz, kiedy młodzi mogą obejrzeć w kinie film o Powstaniu. Ta idea niosła kolejne pokolenia. Chociażby wtedy, kiedy już nie było nikogo z Żołnierzy Wyklętych z bronią w lesie, uczniowe szkół średnich tworzyli organizacje antykomunistyczne, które m.in. dbały o groby powstańców, za co można było trafić do więzienia - mówił w Dwójce historyk z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie Powstania spotkali się z warszawiakami. "Kształtowało się przekonanie, że musimy Polskę wyzwalać"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 20:01
Świadkowie Powstania Warszawskiego spotkali się z warszawiakami. O tym czym dla nich było Powstanie i jak wspominają pierwsze dni po godzinie "W" opowiadali Daniela Ogińska pseudonim Pszczoła, Jakub Nowakowski pseudonim Tomek oraz ocalała z rzezi Woli Jadwiga Łukasik.
rozwiń zwiń