Rower dla każdego, nawet niewidomego. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 21:03
- Tandemy się wyprzedzają, jest ciągła wymiana informacji, dyskusja, śmiech i zabawa - mówi o wycieczkach rowerowych dla niewidomych Waldemar Rogowski, prezes zarządu Fundacji "Niewidomi na tandemach".
Audio
  • Rower dla każdego, nawet niewidomego (Czas niezwykły/Trójka)
Niewidomi na tandemach to fundacja młoda, działająca zaledwie trzy lata. Mimo niewielkich środków finansowych, realizuje rozmaite wyprawy, rajdy tandemowe połączone ze zwiedzaniem obiektów kultury dostępnych dla niepełnosprawnych
"Niewidomi na tandemach" to fundacja młoda, działająca zaledwie trzy lata. Mimo niewielkich środków finansowych, realizuje rozmaite wyprawy, rajdy tandemowe połączone ze zwiedzaniem obiektów kultury dostępnych dla niepełnosprawnychFoto: Alexey Yuzhakov / Shutterstock

Każdy z nas czasami ma ochotę poczuć wiatr we włosach, wsiąść na rower i wyruszyć w świat. Dzięki Fundacji "Niewidomi na tandemach" mogą to również zrobić osoby, dla których tego typu aktywność teoretycznie wydaje się niemożliwa, czyli niewidomi i niedowidzący.

- Jako osoby widzące, wiele się uczymy od osób niewidomych w czasie takich przejażdżek. Jadąc z nimi na tandemie z spędzając wspólnie czas, obserwuję, w jaki sposób podchodzą do życia, jak się cieszą tym, że mogą zwiedzać i na dodatek nie narzekają - opowiada Mirosław Cibor z Fundacji "Niewidomi na tandemach".

O tym, jak wygląda rajd rowerowy z osobami niewidomymi, czy każdy może być pilotem tego typu wycieczek, i jak można zaangażować się w pomoc mówimy w audycji. Zapraszmy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska 
Goście: Waldemar Rogowski, Natalia Sobczak, Mirosław Cibor, Michał Kowal (Fundacja "Niewidomi na tandemach")
Data emisji: 13.07.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/czaj

Czytaj także

Więcej książek dla osób niewidomych i słabowidzących

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:00
- Niestety nie więcej niż 5 proc. publikacji drukowanych na świecie jest dostępnych w formatach przyjaznych osobom niewidomym. Mamy nadzieję, że nasza platforma pokona trochę barier - mówi Karolina Błaziak z Wydawnictwa Naukowego PWN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiodeskrypcja, czyli kultura bliżej nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 00:00
- Dzięki audiodeskrypcji możemy zrozumieć wielowarstwowość dzieła sztuki. Ona otwiera oczy osobom niedowidzącym i niewidomym oraz sprawia, że możemy doświadczyć spektaklu na własnej skórze - mówi Barbara Szymańska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty "Widzieć inaczej". Niewidomi na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 18:11
Stefan Dunin-Wąsowicz z zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach nie ukrywał, że tytuł warsztatów "Widzieć inaczej" ma wiele znaczeń. - Przede wszystkim jest to marzenie, żeby osoby niewidome i słabowidzące znalazły się w głównym nurcie pracy, tak jak osoby widzące. Wierzymy, że jest to możliwe - mówił. 
rozwiń zwiń