Codzienność ze stwardnieniem rozsianym. Jak pomóc chorym?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 17:00
– Przez ostatnie lata narosło wiele mitów na temat stwardnienia rozsianego. Musieliśmy dawać sobie radę z obalaniem mitów. Często chorych na SM postrzegano np. jako osoby nadużywające alkoholu – mówi Tomasz Połeć, przewodniczący Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. 
Audio
  • Codzienność ze stwardnieniem rozsianym. Jak pomóc chorym? (Czas niezwykły/Trójka)
Zajęcia dla chorych na stwardnienie rozsiane
Zajęcia dla chorych na stwardnienie rozsianeFoto: xian-photos/Shutterstock.com

Osoby postronne bały się zarażenia lub łączyły chorobę z obciążeniem genetycznym. – Badania na razie nie wskazują, by którakolwiek z tych opcji była prawdą  przyznaje gość "Czasu niezwykłego". Informowanie o chorobie jest jednym z celów organizowanej przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego kampanii społecznej "SyMfonia serc". Tegorocznym hasłem 10. edycji wydarzenia jest "Życie z SM". – Dzięki tak szerokiemu ujęciu każdy chory ma szansę się w nim odnaleźć  ocenia Scholastyka Śniegowska. 


P8075591 1200.jpg
Pełnia życia po amputacji. "Podróżnik na jednej nodze" o swojej pasji

Goście Elżbiety Korczyńskiej opowiadali także o przebiegu akcji i leczeniu SM; usłyszeliśmy także tych, którzy zmagają się z tym schorzeniem. 

W cyklu "Na wyciągniecie ręki" mówiliśmy o Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie "Pomoc Maltańska" i jej projektach dot. aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w całej Polsce. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Scholastka Śniegowska (dyrektor ds. merytorycznych Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego) i Tomasz Połeć, przewodniczący Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego) 
Data emisji: 19.09.2017
Godzina emisji: 23.08

gs/mk

Czytaj także

Wygrać walkę z cukrzycą. "Codzienna aktywność zmienia wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 18:35
- Najważniejsza jest zmiana myślenia o cukrzycy. Nie trzeba od razu brać udziału w Tour de Pologne. Wystarczy wyjść na spacer lub wysiąść z autobusu przystanek wcześniej - mówi Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajak i żagle dla niepełnosprawnych. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 23:15
- Poprzeczka trudności na naszych wyjazdach jest postawiona wysoko. Jeśli jakaś osoba poradzi sobie np. ze skokiem ze spadochronem, to w normalnym życiu będzie jej łatwiej - mówi Marta Ostrowska, prezes Fundacji "Podróże bez Granic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak w prosty sposób można uratować komuś życie?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 19:49
– Szpik, komórki macierzyste dają leżącemu w szpitalu pacjentowi możliwość nowego życia, które nie będzie uzależnione od kroplówek i tabletek – mówi Wojciech Niewinowski, pozyskujący i rejestrujący potencjalnych dawców z Fundacji DKMS.
rozwiń zwiń