Rugbyści na wózkach. Jak zmienić postrzeganie niepełnosprawnych sportowców?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 10:00
Celem ostatniej kampanii społecznej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach jest próba zwrócenia uwagi na fakt uprawiania sportu przez osoby poruszające się na wózkach, a także zmiany wizerunku sportowców z niepełnosprawnościami.
Audio
  • Rugbyści na wózkach. Jak zmienić postrzeganie niepełnosprawnych sportowców? (Czas niezwykły/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mila Supinskaya Glashchenko/Shutterstock.com

Gośćmi audycji "Czas niezwykły" byli organizatorzy akcji "Ty widzisz tylko wózek", która pojawiła się ostatnio na ulicach Warszawy. – Chcieliśmy, by była ona pretekstem do nawiązania i budowania relacji z mediami. Pomysł na kampanię powstał dawno temu, między innymi po to, żeby pokazać, że sport to sport, niezależnie od tego, kto go uprawia – opowiada Agata Etmanowicz z Fundacji Polska Bez Barier.

Pomoc Polskiej Lidze Rugby na Wózkach to jedno z wielu działań Fundacji Aktywnej Rehabilitacji mających na celu pomoc osobom, których życie obróciło się o 180 stopni. Pomaga im odnaleźć się w nowej sytuacji, ucząc podstawowych czynności dnia codziennego. Rugbyści na wózkach trenują tak samo jak inni sportowcy, zmagają się ze sobą, stają oko w oko z rywalami, cieszą się ze zwycięstw i opłakują porażki. Dlaczego więc nie są postrzegani tak samo? – Osoby postronne, które nie miały do czynienia z takim sportem, oglądając mecz szybko zapominają, że patrzą na ludzi, którzy nierzadko mają dość duże trudności nawet z poruszaniem się – tłumaczył zawodnik drużyny Four Kings Warszawa Sławomir Florkowski.


Plakat kampanii "Ty widzisz tylko wózek" Plakat kampanii "Ty widzisz tylko wózek"

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" opowiadaliśmy o pomocy Fundacji "Równi wśród równych" dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i chorobami rzadkimi, w tym SLA.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Agata Etmanowicz (Fundacja Polska Bez Barier), Sławomir Florkowski (drużyna rugby Four Kings Warszawa, Fundacja Polska Bez Barier), Rafał Skrzypczyk (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)
Data emisji: 14.11.2017
Godzina emisji: 23.08

ml/ab

Czytaj także

Życie po wypadku jak drugie narodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 22:58
- W momencie, gdy łamiemy sobie kręgosłup, medycyna jest bezradna. Wiadomość o tym, że resztę życia muszę spędzić na wózku była dla mnie dotkliwa - mówi Piotr Pawłowski z Fundacji "Integracja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

200 lat Instytutu Głuchoniemych w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 10:30
Warszawski Instytut Głuchoniemych ma ogromne tradycje i osiągnięcia na skalę międzynarodową w edukacji osób niesłyszących. Ta jedna z najstarszych placówek na świecie zajmujących się pomocą osobom głuchoniemym, dziś skutecznie łamie stereotypy dotyczące ich funkcjonowania w przestrzeni publicznej. 
rozwiń zwiń