Jak ułatwić obcowanie ze sztuką osobom niepełnosprawnym?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 00:00
W audycji rozmawialiśmy o projekcie "iSztuka – Edukacja Kulturalna dla Wszystkich". 
Audio
  • Jak ułatwić obcowanie ze sztuką osobom niepełnosprawnym? (Czas niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/sferrario1968

iSztuka.edu.pl to cyfrowa platforma, umożliwiająca odbiór sztuk wizualnych m.in. osobom niewidomym i niedowidzącym. Powstała w 2015 roku z inicjatywy białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja. Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Promocji Sztuki "Niezła Sztuka" oraz Spółdzielnią Socjalną Akces Lab. Platforma jest systematycznie rozbudowywana, obecnie kończy się realizacja czwartego etapu. 

Oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy platformy mają do dyspozycji audiodeskrypcję, czyli słowne opisy warstwy wizualnej obrazu, rzeźby czy architektury. Mogą je przeczytać lub odsłuchać. Podczas trzech pierwszych etapów realizacji projektu na portalu iSztuka.edu.pl udostępnione zostały 184 dzieła – od prehistorii do klasycyzmu-romantyzmu. Najnowsze dzieła pochodzą z II połowy XIX wieku i reprezentują takie nurty w sztuce i szkoły, jak akademizm, realizm, barbizończycy, prerafaelici, symbolizm, impresjonizm i neoimpresjonizm, postimpresjonizm, secesja. Wśród opisanych dzieł są m.in. "Słoneczniki" Vincenta van Gogha, "Danaida" Augusta Rodina czy Pałac Kryształowy w Londynie. 

O projekcie rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Barbarą Szymańską – wiceprezes zarządu Fundacji Audiodeskrypcja i Bartłomiejem Olszewskim – aktorem, pracującym przy audiodeskrypcji w portalu iSztuka. 

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" zajrzeliśmy do Fundacji TUS, która niedawno świętowała dwadzieścia pięć i pół roku swojego istnienia. Zasłynęła uruchomieniem pierwszego w Polsce specjalistycznego transportu dla osób z niepełnosprawnościami i od lat zajmuje się szeroko rozumianą dostępnością.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Data emisji: 4.02.2019
Godzina emisji: 23.07

kw/mk

Czytaj także

Jak pomagać zwierzętom w czasie zimy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 00:00
Zima to ciężki czas również dla zwierząt. W tym wydaniu "Czasu niezwykłego" rozmawialiśmy o działalności organizacji, które pomagają zwierzętom w okresie jesienno-zimowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie, którzy zmieniają świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 00:00
Anna Książek podróżuje po świecie w poszukiwaniu ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze, tworzą rzeczy, przedsięwzięcia społeczne, które wprowadzają zupełnie nową jakość życia do ich często niewielkich społeczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działania UNICEF na rzecz dzieci żyjących na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 00:00
W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Mimo to, liczba krajów uwikłanych w konflikt wewnętrzny lub międzynarodowy jest obecnie najwyższa od trzech dekad.
rozwiń zwiń