Stop udarom

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 00:00
– W Polsce na udar mózgu rocznie zapada prawie 100 tys. osób. To, co wykazano już w badaniach, kampanie społeczne wpływają pozytywnie na czas reakcji pacjenta, na chorobę, na świadomość objawów i na to, jak można tę chorobe leczyć – mówi prof. Adam Kobayashi, neurolog z Uniwersytetu im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
Audio
  • W walce o świadomość na temat udarów mózgu (Czas niezwykły/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Orawan Pattarawimonchai

Co ok. 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Udar to choroba, która może dotknąć każdego – w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie. Co roku udar mózgu zabija ok. 30 000 Polaków. Celem kampanii "Stop Udarom" jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu oraz ograniczania jego medycznych i społecznych skutków.

Temat ten poruszyliśmy także z Panem Radosławem Krawczykiem, pacjentem po udarze, który zgodził się opowiedzieć swoją historię. – To otarcie się o śmierć. Przeszedłem udar w wielu 35 lat. Wtedy tę chorobę kojarzono z osobami w podeszłym wieku. Miałem to szczęście w nieszczęściu, że doznałem udaru w centrum Krakowa, w związku z czym minuty po wystąpieniu pierwszych objawów byłem już na oddziale. W przypadku udaru czas jest kluczowy. Im wcześniej pacjent otrzyma leki, tym ma większą szansę na przeżycie – zaznacza mężczyzna.

W cyklu "Na wyciagnięcie ręki": VI edycja festiwalu "O.K.U.L.A.R", czyli Ogólnopolskiego Konkursu Uzdolnionych Ludzi Artystycznie Różnorako pod hasłem :" Przyjaciele są jak..."

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: prof. Adam Kobayashi (neurolog z Uniwersytetu im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu), Radosław Krawczyk (pacjent po udarze)
Data emisji: 16.12.2019 
Godzina emisji: 23.08

Czytaj także

Murale dla patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 00:00
Coraz częściej na ulicach naszych miast pojawiają się murale patriotyczne, upamiętniające ważne dla Polaków wydarzenia historyczne, np. rocznicę Powstania Warszawskiego, murale z Żołnierzami Wyklętymi itp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z uzależnieniem od telefonów komórkowych

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 00:00
Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z cukrzycą. Jak istotna jest rola rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 00:00
Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku.
rozwiń zwiń