Farma Dobrej Woli

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 23:59
– Nie chodziło nam o to, żeby stworzyć organizację dotyczącą konkretnego schorzenia, ale żeby nasze dzieci, które funkcjonują na podobnym poziomie, miały możliwość realizowania swoich potrzeb, marzeń, bycia szczęśliwymi. Jeżeli nie da się kogoś wyleczyć, trzeba uczynić go szczęśliwym – mówił w Trójce Jacek Zalewski, ojciec Kuby z niepełnosprawnością intelektualną, kawaler Orderu Uśmiechu oraz założyciel i szef Stowarzyszenia "Dobra Wola". 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zapp2Photo

Tworzona przez stowarzyszenie Farma Dobrej Woli to nowatorskie społeczne przedsięwzięcie – unikatowe w wielu aspektach, chociażby ze względu na wykorzystanie sztucznej inteligencji do pomocy i opieki nad osobami niepełnosprawnymi czy też ogromne zaangażowanie, całkowicie wolontariackie, wielu osób, w tym studentów kilku uczelni między innymi SGGW, UW, Politechniki Warszawskiej.

W Janowie (gmina Chynów) powstaje nowoczesny ośrodek, pierwszy tego typu w Polsce, budowany w oparciu o inteligentne domy i wykorzystujący najnowsze technologie, w którym będą mieszkały osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie. Buduje go Stowarzyszenie "Dobra Wola". Pracę wolontariuszy koordynuje absolwent Politechniki Warszawskiej Krystian Cyganek.

– W Polsce jeszcze nie ma budynków, które łączą w sobie trzy rodzaje projektowania. Chcemy, żeby to budownictwo było jak najbardziej ekologiczne, żeby było smart i żeby inteligencja tych budynków przekładała się na bezpieczeństwo mieszkańców. Chcemy też, żeby projekty tych budynków były jak najbardziej uniwersalne, czyli dostosowane do jak największej ilości potrzeb na każdym etapie rozwoju człowieka – wyjaśnia nasz gość. – Okazało się, że to idealny sposób na to, żeby podzielić się naszą wiedzą i umiejętnościami, tym czego uczymy się podczas studiów. Była to też piękna przestrzeń dla naszego rozwoju. Nie ma piękniejszej rzeczy niż wykorzystanie naszych umiejętności, by pomóc komuś innemu – dodaje.

W cyklu "Na wyciagnięcie ręki": 13. edycja konkursu "Seniorzy w akcji": celem konkursu jest znalezienia jak najlepszych pomysłów na zaangażowanie osób 60+ w życie społeczne. Inicjatywa pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także pomysłodawcy i realizatorzy działań w swoich społecznościach.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Krystian Cyganek, koordynator społecznego zespołu pracującego nad projektem Domu inteligentnego, absolwent Politechniki Warszawskiej), Jacek Zalewski (ojciec Kuby z niepełnosprawnością intelektualną, założyciel i szef Stowarzyszenia "Dobra Wola", kawaler Orderu Uśmiechu)
Data emisji: 9.02.2020 
Godzina emisji: 23.08

er/kr

Czytaj także

Ułatwienia dla niepełnosprawnych studentów. Na co mogą liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
– Innowacją, z której jestem najbardziej zadowolony, jest brak jakichkolwiek progów i stopni. Wszystkie kondygnacje są połączone kilkoma windami. Na każdym piętrze są toalety, drzwi mają dodatkowe siłowniki, które je otwierają – opowiada Sławomir Rzepecki, wiceszef Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni rozwijają skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 00:00
Fundacja "Podaj Dalej" z Konina stworzyła inicjatywę "Rozwiń Skrzydła", skierowaną do dorosłych osób z niepełnosprawnością ruchową z terenu całej Polski, które chcą spróbować swoich sił w sportach lotniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni kierowcy są wśród nas. Działalność stowarzyszenia SPiNKa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 23:55
– Głównym celem naszego stowarzyszenia jest tworzenie możliwości dla ludzi z różnymi niepełnosprawnościami. Głównie myślimy tu o narządach ruchu, ale też wadach słuchu i mowy. Chcemy, żeby tacy ludzie mogli korzystać z dobrodziejstwa motoryzacji i stali się ludźmi mobilnymi, a przez to otrzymywać szansę bycia aktywnymi społecznie i zawodowo – mówi Krzysztof Marciniak, szef i założyciel Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa.
rozwiń zwiń