OD-WAGA. Jak walczyć ze stereotypami dotyczącymi otyłości i pomagać chorym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 23:59
22 miliony Polaków ma nadwagę. Ponad 7 milionów choruje na otyłość a ponad 700 tysięcy na tzw. otyłość olbrzymią. 33 procent polskich ośmiolatków ma już nadwagę lub otyłość, to są wyniki badań robionych na długo przed pandemią koronawirusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Creativa Images

Czas kwarantanny i zamknięcia w domu spowodował, że ten problem narasta. W audycji opowiemy o działaniach Fundacji OD-WAGA, która walczy z mitami na temat otyłości i interweniuje, jeżeli zachodzi taka potrzeba. OD-WAGA apeluje też o zmiany w prawie, aby osoby z otyłością miały równy dostęp do leczenia i innych obszarów życia społecznego.


Posłuchaj
50:15 2020_07_06 23_10_01_PR3_Czas_Niezwykly.mp3 Wsparcie w walce z otyłością (Czas niezwykły/Trójka)

 

W audycji rozmawiamy też o monitoringu placówek medycznych pod kątem dostosowania ich do potrzeb osób chorych na otyłość (obecnie często się zdarza, że osobom otyłym odmawia się np. zrobienia badań), powołaniu Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Osób Chorych na Otyłość oraz o tworzonej właśnie Karcie Dobrych Praktyk w opiece nad pacjentami chorymi na otyłość w placówkach medycznych. Słuchamy też poruszających historii z życia wzięte.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" - Projekt artystyczny "Inna rodzina". "Każdy człowiek ma niezbywalne prawo do miłości i bliskości. Nieważne, jak wielkie ograniczenia narzuca nam ciało – pragniemy kochać i być kochani" – taka myśl przyświecała Evie Hajduk przy realizacji  projektu fotograficznego  "Inna rodzina", w którym pokazuje wyjątkowe historie rodzin stworzonych przez osoby z niepełnosprawnościami. To osoby, które często poznały się  za pośrednictwem internetu. Nie wszyscy przyznawali się od razu do niepełnosprawności. Bali się, że zostaną odrzuceni, zanim ktokolwiek ich tak naprawdę pozna. Na szczęście znaleźli miłość i pełną akceptację. Wiele tych "innych" rodzin funkcjonuje obok nas, pozostając niemal niewidocznymi dla naszych oczu. Wystawę "Inna rodzina" można oglądać w internecie a wkrótce także w realnej rzeczywistości. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Magdalena Gajda (prezes Zarządu Fundacji OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób chorych na otyłość), prof. Mariusz Wyleżoł (chirurg bariatra, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatryczej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, przewodniczący Komitetu Ekspertów Fundacji OD-WAGA), Agnieszka Wernik (wicedyrektor Departamentu Strategii i Działań Systemowych w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta)
Data emisji: 6.07.2020 
Godzina emisji: 23.07

Czytaj także

Nie tylko "Rozwiń skrzydła"…

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 23:59
"Rozwiń skrzydła", "Mali odkrywcy", "Osada Janaszkowo" i "Arteterapia" – to wyjątkowe, ogólnopolskie projekty Fundacji im. doktora Piotra Janaszka "Podaj dalej", adresowane do osób z niepełnosprawnościami, ale też do ich opiekunów, najbliższych i specjalistów, którzy je wspierają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Aktywizacja i pomoc w zdobyciu zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 00:00
Fundacja Aktywizacja to organizacja, która powstała, by wspierać niepełnosprawnych matematyków i informatyków, a dziś jest liderem aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami na skalę ogólnopolską. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki Żywności i ich pomoc w czasie pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 23:55
Z powodu epidemii COVID-19 coraz więcej osób pozbawionych środków do życia potrzebuje pomocy, a Banki Żywności mają jeszcze więcej pracy, niż dotychczas.
rozwiń zwiń