Nieobecna faza życia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 17:00
Nasza epoka ignoruje ostatnią fazę życia – w sensie estetycznym, intelektualnym, rodzinnym, biologicznym. Nie wolno się starzeć – a jeżeli, to tylko po to, by wykazać się… młodością – jak na swój wiek.
Audio
  • Starość w sztuce (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/domena publiczna

I nagle media zainteresują się jakąś starą modelką, aktorką czy didżejką (po siedemdziesiątce/osiemdziesiątce). Jakiś stary fotograf robi "drugą karierę" pod koniec życia; jakiś aktor dopiero w mocno dojrzałym wieku zaczyna dostawać role; jakimś artystą na starość zaczynają interesować się galerie i media.

Jest to jednak na zasadzie szukania atrakcji – bo ktoś, kto jest w świetnej formie i nie ukrywa lat, staje się dla popkultury obiektem godnym zachwytu.

Choć popkultura wypiera ze świadomości ostatnią fazę życia, powstało o niej – starości – wiele wybitnych filmów. Także historia sztuki notuje wiele przypadków, gdy wybitni mistrzowie tworzyli najwspanialsze prace w jesieni życia (Bellini, Leonardo, Tycjan, Rembrandt, Malczewski, Picasso). W pamięci ludzkości zapisali się też matuzalemowie – mędrcy, filozofowie, pisarze (np. Goethe, Kopaliński, Tatarkiewicz, Kotarbiński, Hen, Szymborska).

Czym wyróżnia się późna twórczość? Na czym polega jej przewaga nad dokonaniami młodych, choćby najbardziej utalentowanych artystów?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Zofia Jabłonowska-Ratajska (historyk sztuki), Wiesław Komasa (aktor, pedagog), Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i historyk kina) 
Data emisji: 14.04.2018
Godzina emisji: 16.09

Czytaj także

Jak się wzbogacić na sztuce?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 10:00
Kilka tygodni temu pewien dekarz poczuł malarski talent. Dopingował go kolega rzeźnik, który przekwalifikował się na marszanda. Umowa zawarta między nimi opiewała na sumę ponad 2 miliardów – za wykonanie 20 niedużych obrazków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak artyści pracują na emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 22:00
Większość twórców ma niestałe dochody, a tylko stałe zatrudnienie gwarantuje minimalną pomoc socjalną ze strony państwa.
rozwiń zwiń