Skąd wzięły się Fryderyki?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 10:05
- Pomysł powstał w umysłach Andrzeja Horubały i Maćka Chmiela. Oni byli wtedy tzw. pampersami, którzy zarządzali rozrywką w TVP - wspominał w Trójce Piotr Kabaj, współzałożyciel Kompanii Muzycznej Pomaton.
Audio
  • Goście Tomasza Żądy opowiadają, skąd się wzięły Fryderyki (Historia Fryderyków/ Trójka)
Statuetka Fryderyka została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich. Nagrody przyznaje polskie środowisko muzyczne
Statuetka Fryderyka została zaprojektowana i wykonana przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich. Nagrody przyznaje polskie środowisko muzyczne Foto: By Dorota Dziekiewicz-Pilich - Dorota Dziekiewicz-Pilich, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8155975

Kiedy nagroda powstawała (czyli w 1999 roku), przyznająca ją akademia liczyła ok. 300 członków (muzyków, dziennikarzy i ekspertów z firm fonograficznych). Dziś zasiada w niej ponad 1300 osób. Do akademii zapraszani są bowiem wszyscy wykonawcy nominowani w kolejnych edycjach nagród. To właśnie członkowie akademii w tajnym, dwuetapowym głosowaniu przyznają Nagrody Fryderyki.

W audycji wspominaliśmy początki nagrody, w tym m.in. kontrowersje wokół wręczanej nagrodzonym statuetki. Usłyszeliśmy również Piotra Roguckiego, wokalistę zespołu Coma, który opowiadał, jak się czuł zespół dostając za wszystkie jak dotąd wydane płyty Fryderyki. Muzycznie towarzyszyły nam nagrania artystów nagrodzonych Fryderykami 1994.

***

Tytuł audycji: Historia Fryderyków
Prowadzi: Tomasz Żąda
Goście: Piotr Kabaj (współzałożyciel Kompanii Muzycznej Pomaton), Marek Staszewski (Dyrektor Generalny ZPAV), Maciej Chmiel (dziennikarz), Piotr Rogucki (zespół Coma)
Data emisji:
22.10.2016
Godzina emisji:
22.06

ei/pj

Czytaj także

Solange powoli wychodzi z cienia Beyoncé

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 14:01
- Jeśli się nie mylę, to jest pierwszy przypadek w historii amerykańskiego Billboardu, kiedy dwie siostry mają płytę numer jeden w jednym roku, nie grając w jednym zespole - mówi Anna Gacek o Beyoncé i Solange Knowles.
rozwiń zwiń