Bieg wokół masywu Mont Blanc tylko dla najtwardszych

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 17:54
"The Northface ultra-trail du Mont Blanc" to bieg w Alpach wokół masywu Mont Blanc. Wiedzie po terytorium Szwajcarii, Włoch i Francji. W biegu głównym biegacze mają do pokonania 168 km w górach. Co powoduje ludźmi, którzy decydują się na takie wyzwanie? Próbuje tłumaczyć Tomasz Klisz, który takie wyzwanie kiedyś podjął.
Audio
  • Bieg wokół masywu Mont Blanc tylko dla najtwardszych (Biegam, bo lubię/Trójka)
Fragment plakatu promującego bieg The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc
Fragment plakatu promującego bieg "The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc"Foto: mat.promocyjne

- Już sam dystans robi duże wrażenie na każdym, któremu można się pochwalić, że taki dystans się przebiegło. Same zawody, okoliczności przyrody i miejsce są tak ciekawe, że przyjeżdżają tam ludzie z całego świata - opowiada Tomasz Klisz.

Placebo wygrywa w tym tygodniu BiegowąListęPrzebojów! >>>

Jak przygotować się do takiego biegu? - Trzeba zacząć od małych i krótkich dystansów, podejść do tego metodycznie, czyli stopniowo przedłużać sobie dystanse na coraz dłuższe. Musimy wybiegać swoje kilometry, po to, żeby spokojnie wystartować w takim biegu bez żadnych kontuzji. Ta dyscyplina wiąże się z bardzo dużym ryzykiem doznania kontuzji, skręcenia nogi czy urazu kolana. Chwila nieuwagi, można się przewrócić i złamać rękę. Im lepiej się przygotujemy, tym lepiej "pójdzie" nam ten dystans i ryzyko kontuzji jest mniejsze - opowiada gość audycji "Biegam, bo lubię".

Nie każdy może w tym biegu wystartować. - Ten bieg ma to do siebie, że trzeba najpierw przejść kwalifikacje. Tam nie wystartuje zawodnik, który nie ma przygotowania. Zawodnicy muszą zebrać punkty do takich zawodów. W ten sposób organizator zabezpieczył się przed amatorami - opowiada.

Audycji "Biegam, bo lubię" można słuchać w każdy czwartek o godz. 17.20. Przygotowują ją Paweł Januszewski i Krzysztof Łoniewski.

(mp, ac)

Czytaj także

Obudź swojego uśpionego biegacza!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 20:18
Powodem do rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem może być wszystko. - Dla kogoś ważne jest znalezienie się w grupie, ktoś inny chce zadbać o sylwetkę albo odzyskać sprawność. Bieganie może być też pomocą w wychodzeniu z nałogu. Ile ludzi tyle powodów do biegania - podkreśla Paweł Januszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok po kroku, czyli jak zwiększać przebiegnięty dystans

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 17:49
Każdy z biegaczy, zwłaszcza na początku przygody, stawia sobie za cel, żeby podwajać dystans: zamiast kilometra przebiec dwa, potem zamiast dwóch - cztery itd. Jak robić to z głową? Podpowiada Marek Dudziński - redaktor naczelny miesięcznika "Runner's World".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy bieganie pomaga w grze w tenisa?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 17:56
Jak buduje się formę dzięki bieganiu? W jakim stopniu wykorzystuje się bieganie w innych dyscyplinach sportu? Opowiada o tym w audycji "Biegam, bo lubię" były tenisista, obecnie trener, Lech Sidor.
rozwiń zwiń