Smog. Biegać czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 18:00
Smog to problem, z którym mierzą się obecnie mieszkańcy większości polskich miast. O jego szkodliwości nie trzeba przekonywać. Stąd pytanie: czy bieganie w takich warunkach ma w ogóle sens?
Audio
  • Smog. Biegać czy nie? (Biegam, bo lubię/Trójka)
Na wdychanie zanieczyszczeń najbardziej narażone są osoby uprawiające sport na zewnątrz. Biegacze i rowerzyści powinni zaopatrzyć się w maski
Na wdychanie zanieczyszczeń najbardziej narażone są osoby uprawiające sport na zewnątrz. Biegacze i rowerzyści powinni zaopatrzyć się w maskiFoto: Pixabay (Domena publiczna)

– Osoby biegające wiedzą, że przy pewnym poziomie wysiłku fizycznego zaczynamy oddychać przez usta. Nos stanowi pierwszą barierę przed wdychaniem substancji szkodliwych. Oddychając przez usta pozwalamy, by wnikały nam one do organizmu. Można używać masek antysmogowych, ale i tu trzeba uważać – mówi dr Krzysztof Byśkiniewicz.

Co zaleca gość audycji? Gdzie szukać sprzętu, który uchroni nas przed zgubnymi skutkami biegania w smogu? Więcej na ten temat w dołączonym nagraniu. Zapraszamy do słuchania.

*** 

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski i Paweł Januszewski
Gość: dr Krzysztof Byśkiniewicz (pulmonolog)
Data emisji: 18.12.2018
Godzina emisji: 17.23

ml/bch

Czytaj także

Dobry strój podstawą treningu zimą

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:00
Nie od dziś wiadomo, że wyniki treningu zależą od sprzętu. Wielu biegaczy zapomina jednak, że oprócz wygodnych butów, stopera, czy pulsometru, ważny jest również strój – nie tylko wygodny, ale także dostosowany do warunków atmosferycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Racjonalny wysiłek to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:00
O tym, że bieganie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, wiadomo nie od dziś. Jednak w czym konkretnie ono pomaga? Jak należy biegać, by trening faktycznie przynosił korzyści?
rozwiń zwiń