Rehabilitacja: tego nie można zaniedbać!

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 17:45
Temat ważny, często dotyczący biegaczy amatorów. Wielu z nich ulega kontuzjom, czasami nawet na tyle poważnym, że kończy się to na stole operacyjnym. To oczywiście ich nie zniechęca, bo po "naprawie" prawie wszyscy wracają do treningów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dmytro Zinkevych

bieganie maseczka stock 1200.jpg
Podsumowanie kolejnego sezonu trójkowej akcji "Biegam, bo lubię"

W tym miejscu pojawia się bardzo ważny problem: rehabilitacja. Jej absolutnie nie można zaniedbać! Składają się na nią dwa rodzaje działań: czynniki fizykalne (naświetlania, lasery etc.) oraz ćwiczenia.


Posłuchaj
02:47 2020_11_12 17_23_08_PR3_Biegam_bo_lubie.mp3 Ważna rzecz - rehabilitacja (Biegam, bo lubię/Trójka)

– Fizjoterapia to całość działań wykorzystywanych do przywrócenia pełnej sprawności operowanych lub rekonstruowanych struktur po zabiegu. Obejmują metody i techniki fizykalne wykorzystujące różne formy energii do przyspieszenia gojenia struktury, a potem ćwiczenia pozwalające bezpiecznie odbudować pełną sprawność – mówi były trener przygotowania motorycznego piłkarskiej reprezentacji Polski dr Remigiusz Rzepka.

– Formy fizykalne to m.in. wykorzystanie lasera, działanie różnego rodzaju pół elektromagnetycznych po to, aby lepiej goić i przyspieszać odbudowę struktury ciała – tłumaczy dr Rzepka. – Jednak nic nie zastąpi odpowiedniej pracy, która, ułożona w odpowiednią progresję, pozwoli odbudować sprawność i funkcje uszkodzonej struktury – dodaje.


***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: dr Remigiusz Rzepka (były trener przygotowania motorycznego piłkarskiej reprezentacji Polski)
Data emisji: 12.11.2020
Godzina emisji: 17.23

pr

Czytaj także

Racjonalny wysiłek to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:00
O tym, że bieganie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, wiadomo nie od dziś. Jednak w czym konkretnie ono pomaga? Jak należy biegać, by trening faktycznie przynosił korzyści?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Konieczny zdradza trzy sposoby na bezpieczny trening

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 17:30
Ci, którzy w obliczu wirusa nie zrezygnowali z aktywności fizycznej, odnajdują się obecnej sytuacji dużo lepiej. Jak trenować, by zachować wszelkie normy bezpieczeństwa, a jednocześnie utrzymać kondycję na stałym poziomie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedzenie w miejscu szkodzi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:00
Siedzenie zabija bardziej, niż palenie papierosów – to nie żart. Są na to twarde dowody.
rozwiń zwiń