Biegi na orientację: duża niewiadoma i duża przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:30
Michał Olejnik, reprezentant Polski w bieganiu na orientację, od niedawna mieszka w Szklarskiej Porębie. Co zadecydowało o wyborze tej dyscypliny, a także o przeprowadzce do tego, skądinąd wspaniałego, karkonoskiego kurortu?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

bieg_na_orientacje_mapa_kompas_Shutterstock_1200.jpg
Z mapą w ręku i kompasem na kciuku. Biegi na orientację

Michał Olejnik w Szklarskiej Porębie mieszka od 13 miesięcy, czyli stosunkowo niedługo. Można się domyślać, że za decyzją o przeprowadzce stały, poza niewątpliwym urokiem tego miejsca, względy praktyczne.


Posłuchaj
03:42 TROJKA Biegam, bo lubie 2021_03_04.mp3 Michał Olejnik o biegach na orientację (Biegam, bo lubię/Trójka)

– Głównym powodem mojej przeprowadzki jest fakt, że w lipcu tego roku w Czechach odbywają się Mistrzostwa Świata. A jedna z konkurencji, czyli bieg średniodystansowy, odbędzie się 20 km w linii prostej od Szklarskiej Poręby – potwierdza reprezentant Polski. – Jednak to nie wszystko: dużym atutem tego miejsca są najtrudniejsze, najfajniejsze, najlepsze tereny do biegu na orientację w Polsce – dodaje.

– W biegach na orientację za każdym razem trasa jest inna. Różnorodność terenów powoduje, że każde przygotowania, każdy start są inne. Nie znamy trasy, więc za każdym razem to jest wielka niewiadoma. Ale też jest to dużo bardziej interesujące od biegania po stadionie w kółko – tłumaczy Michał Olejnik powody swojej fascynacji tą właśnie dyscypliną sportu.

– Za każdym razem też mózgownica rozgrzewa się do czerwoności. Szczególnie jeśli trasa jest trudna: tak jak te wokół Szklarskiej Poręby – śmieje się reprezentant Polski.

Bieg na orientację – Michał Olejnik/YouTube Move TV


***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 17.18

pr

Czytaj także

Ważna sprawa: talerz biegacza

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 17:45
Dla osoby biegającej kwestia odżywiania należy do najważniejszych. Wiadomo, że jadłospis zmienia się w zależności od natężenia treningów, pokonywanych dystansów, ale czy dotyczy to także kalendarza? Co jeść przed i po treningu o tej porze roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport – metoda na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 02:15
Tym razem gościem Krzysztofa Łoniewskiego i Dariusza Urbanowicza był nie sportowiec, lecz... raper. Lecz chociaż Leszek "Eldo" Kaźmierczak w żaden sposób nie był związany z profesjonalnym uprawianiem sportu, ten zawsze był w jego życiu obecny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trening w hipoksji, czyli wysokie góry w… Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 17:27
Hipoksja to medyczny termin, w skrócie oznaczający niedobór tlenu w organizmie. Brzmi niebezpiecznie, prawda? Okazuje się, że w kontrolowanych warunkach niedotlenienie może sprzyjać zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i dużo wymagającym od siebie amatorom, którzy dzięki tej specyficznej metodzie treningu mogą lepiej dotlenić swój organizm.
rozwiń zwiń