Czy Leopold Tyrmand był literackim chuliganem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:31
- Zaczynamy nasz cykl od bohatera mojego dzieciństwa, młodości i wczesnych lat dorosłości, czyli Leopolda Tyrmanda - powiedział Mateusz Matyszkowicz w pierwszej audycji "Trójkowy chuligan literacki".
Audio
  • Czy Leopold Tyrmand był literackim chuliganem? (Trójkowy chuligan literacki)
Leopold Tyrmand z muzykami na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1957 roku. Autor bestsellerowej powieści Zły był czołowym popularyzatorem jazzu w Polsce. Właśnie w 1957 roku wydał książkę U brzegów jazzu - przez długie lata jedyną w naszym kraju monografię na ten temat
Leopold Tyrmand z muzykami na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1957 roku. Autor bestsellerowej powieści "Zły" był czołowym popularyzatorem jazzu w Polsce. Właśnie w 1957 roku wydał książkę "U brzegów jazzu" - przez długie lata jedyną w naszym kraju monografię na ten temat Foto: PAP/CAF

Na rynku ukazała się właśnie "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie", którą napisał Marcel Woźniak. Jak podkreśla biograf, Leopold Tyrmand to "autor największego polskiego bestsellera 'Zły' oraz słynnego 'Dziennika 1954'. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu 'Przekroju i 'New Yorkera'. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii".

Autor książki pyta także: "Dlaczego Leopold Tyrmand jest bohaterem swoich książek? Dlaczego 'Zły'? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy 'Dziennik 1954' jest prawdziwy? Kim był Leopold Tyrmand? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił?".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której o Leopoldzie Tyrmandzie oprócz Marcela Woźniaka opowiadała również mistrzyni reportażu biograficznego Joanna Siedlecka.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Goście:
Marcel Woźniak (autor książki "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie"), Joanna Siedlecka (reportażystka)
Data emisji: 6.11.2016
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/mk/ei

Czytaj także

O niedocenianych kobietach "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 11:03
- Kobiece nazwiska występują w historii "Solidarności", ale niewiele się o nich mówi - twierdzi Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny z Solidarności".
rozwiń zwiń