"Imigranci wracają do domu", czyli historia "człowieka naszych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 08:00
Co sprawia, że poeta, literaturoznawca i krytyk zaczyna pisać prozę? W dodatku prozę tak dojrzałą i nieoczywistą… "Imigranci wracają do domu" to więcej niż powieść – to jednocześnie opowieść, przypowieść i spowiedź.
Audio
  • "Imigranci wracają do domu", czyli historia "człowieka naszych czasów" (Trójkowy chuligan literacki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/XMike

Okładka książki Wojciecha Kudyby "Imigranci wracają do domu" Okładka książki Wojciecha Kudyby "Imigranci wracają do domu"

Bohater, Karol Tracz, to "człowiek naszych czasów", anonimowy obywatel Zjednoczonej Europy. Wyemigrował z Polski po stanie wojennym i przez długie lata wiódł w Niemczech życie przeciętnego przedstawiciela klasy średniej. Wylew i częściowy zanik pamięci obracają w gruzy dotychczasowe życie Tracza, a jego przekonanie, jakoby nasz dom był tam, gdzie żyjemy, pracujemy i zarabiamy na chleb, okazuje się fałszywe. Proces rehabilitacji uruchomi wspomnienia zepchnięte w podświadomość i pomoże mu na nowo odkryć siebie.

– Bohaterem książki jest osoba należąca do tzw. generacji solidarnościowej. Bohater wmawia sobie przez wiele lat, że najważniejsza jest praca. Nie są istotne takie sprawy jak przyjaciele czy rodzina. Najważniejsze dla niego są pieniądze. Nie myśli o przeszłości, a żyje teraźniejszością – mówi Wojciech Kudyba, autor książki. 

Dlaczego warto sięgnąć po książkę "Imigranci wracają do domu"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Wojciech Kudyba (pisarz)
Data emisji: 25.08.2018
Godzina emisji: 7.23

mat. prasowe/kw/mk

Czytaj także

Wiesław Helak: Kresy to dla mnie mała ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 08:00
Wiesław Helak jest pisarzem powieści historycznych. Niedawno ukazała się jego najnowsza powieść "Nad Zbruczem". Czy jest to również jego najbardziej osobista książka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Kosik: fantastyka uwypukla pewne aspekty naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 08:00
Rafał Kosik zapowiadał się świetnie, jako pisarz since-fiction. Jednak przez kilka następnych lat pisał wyłącznie dla dzieci. Postanowił powrócić do książek dla dorosłych i zrobił to z przytupem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skorpion", czyli o zbrodniarzu, który terroryzował Trójmiasto

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 08:00
W 1980 roku złapano jednego z najgroźniejszych seryjnych zabójców w historii Polski. Był nim Paweł Tuchlin "Skorpion", który przez lata paraliżował Trójmiasto i jego okolice.
rozwiń zwiń