Wojciech Chmielewski: nie spotykamy tylko ludzi podobnych do nas

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 15:10
– "Magiczne światło miasta" to zbiór opowiadań, które pokazują Warszawę od różnych stron – czasem tych nieprzyjemnych, a czasem od strony zwyczajnego życia – mówi Mariusz Cieślik.
Audio
  • Wojciech Chmielewski o zbiorze opowiadań "Magiczne światło miasta" (Trójkowy chuligan literacki)
Warszawa
WarszawaFoto: Pixabay

"Magiczne światło miasta" Wojciecha Chmielewskiego "Magiczne światło miasta" Wojciecha Chmielewskiego

– W tym zbiorze jest życie zwyczajne i niezwyczajne. Zwyczajność potrafi zmienić się w niezwyczajność, a coś, co jest dziwne, staje się czasem czymś zupełnie nieciekawym. To się miesza. Starałem się tu oddać obraz miasta, w którym mieszkam w najbardziej kompletny sposób, tak, żeby nikt nie był tu pominięty – mówi Wojciech Chmielewski. 

Najnowszy zbiór opowiadań Wojciecha Chmielewskiego jest fascynującym portretem współczesnego miasta i jego zwyczajnych na pozór mieszkańców. Miasto przypomina tu labirynt, w którym krążą bohaterowie, błądząc, szukając, często upadając, ale czasem też znajdując jakieś światło, które daje im wolność i nadzieję. Chmielewski jest wnikliwym obserwatorem tego świata, bywa brutalny i okrutny w swoich opisach i diagnozach, ale przecież nigdy nie opuszcza go miłosierdzie dla jego bohaterów i ich skomplikowanych losów. Magiczne światło miasta zamyka przejmujący hołd dla Marka Nowakowskiego, który jest chyba adresatem, ale także patronem tej książki, zrodzonej z miłości do Warszawy.

Jaką rolę w "Magicznym świetle miasta" odgrywa Marek Nowakowski? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Wojciech Chmielewski (prozaik, historyk i dziennikarz, autor zbioru opowiadań "Magiczne światło miasta")
Data emisji: 18.05.2019
Godzina emisji: 14.44

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Czy Warszawa da się lubić?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:06
Specjalne świąteczne wydanie audycji "Trójkowego chuligana literackiego". Tym razem o Warszawie – o warszawskim folklorze, życiu literackim stolicy, a także o ważnych dla tego miasta postaciach – między innymi o Marku Nowakowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław M. Rymkiewicz gościem Mariusza Cieślika

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 20:05
– Kolejne pokolenia dziedziczyły najważniejsze przekonanie, że Polska jest czymś, za co warto umierać; że Polska jest czymś większym niż śmierć – mówi Jarosław M. Rymkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Urbanowicz: piszę nieustannie myśląc o odbiorcy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 15:17
– N prowincji tak to wygląda, że z dala od wielkomiejskiego zgiełku jesteśmy podatni na pewną metafizyczność, zabobony, wierzenia. To nas ciekawi z tego samego powodu, z jakiego ciekawi nas groza – mówi autor książki "Inkub".
rozwiń zwiń