"Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza", czyli odkłamywanie mitu Naczelnego Wodza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:15
Marszałek Edward Rydz-Śmigły miał być wielkim wodzem. Tymczasem w pewnych środowiskach pozostała po nim zła pamięć. Czy słusznie?
Audio
  • Skąd wzięło się negatywne postrzeganie Edwarda Rydza-Śmigłego? (Trójkowy chuligan literacki)
Marszałek Edward Rydz-Śmigły przed mikrofonem Polskiego Radia w studiu rozgłośni w Warszawie
Marszałek Edward Rydz-Śmigły przed mikrofonem Polskiego Radia w studiu rozgłośni w WarszawieFoto: Pikiel Witold/NAC

Kim był człowiek znienawidzony przez Rosjan za zwycięskie walki z bolszewikami w latach 1919-1920 oraz automatycznie przez władze i historyków epoki PRL, a także za związek z sanacją przez polski rząd na wychodźstwie, oraz później przez część opozycji antykomunistycznej? Czy mógł sprostać kreowanej przez przedwojenne media roli niezwyciężonego wodza, następcy Marszałka Piłsudskiego we wrześniu 1939 roku? Czy zasłużył na niechęć środowiska piłsudczyków i wszystkich obywateli, których dotknęła katastrofa wojny?

– Rydz-Śmigły na pewno nie poczuwał się do żadnych win. On był wielkim wodzem. Miał niestety pecha, bo w sytuacji Polski w 1939 roku nie dałby sobie rady ani Aleksander Wielki, ani Napoleon Bonaparte. Rzadko też zdarza się, by negatywna propaganda tak przeciwstawnych obozów politycznych, jak PRL i obóz londyński, w tym miejscu się zbiegła i tak samo biła w Edwarda Rydza-Śmigłego. Wszystko sprowadzało się do tego, by udowodnić, jaki to był tchórz, zdrajca, nieudacznik. Nie jest to zgodne z prawdą – mówi Sławomir Koper, współautor książki "Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza. Bohater, tchórz czy zdrajca".

Dlaczego Edward Rydz-Śmigły został wybrany na następcę Józefa Piłsudskiego? Czy jego plan obrony Polski we wrześniu 1939 roku miał szanse powodzenia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Sławomir Koper (pisarz, autor książek historycznych, publicysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny, współautor książki "Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza. Bohater, tchórz czy zdrajca")
Data emisji: 13.07.2019
Godzina emisji: 14.49

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Mariusz Czubaj: lata 60. były świetne muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:05
– Przygotowując się do napisania "Około północy", odkryłem, że nie ma polskiego jazzu w literaturze. Jak człowiek wczyta się w pewne rzeczy, to odkrywa, że nic nie odkryje – mówi Mariusz Czubaj w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Oramus: Maciej Parowski wychował całe pokolenia czytelników i autorów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 15:05
– Nie ma chyba znaczącego autora fantastyki w Polsce, który zadebiutował po 1982 roku, a którego teksty nie przeszłyby przez ręce Macieja. On znalazł w tym swoje powołanie życiowe, realizował się w tym – mówi gość Mateusza Matyszkowicza, pisarz Marek Oramus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność lat 90. i koniec analogowego świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 15:05
– To opowieść o ostatnich chwilach analogowego świata, o Polsce w okresie zaawansowanej transformacji. Moi bohaterowie nie zdają sobie sprawy, że zaraz coś się skończy – mówi autor książki Rafał Cichowski.
rozwiń zwiń