Zimno odsłania nas i oczyszcza

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:13
Ryszard Czajkowski to urodzony w 1933 r. polarnik, publicysta i członek The Explorers Club, szerszej publiczności znany szczególnie z 150-odcinkowego cyklu telewizyjnego "Przez lądy i morza". Tę niezwykłą postać przypomina nam nasza rozmówczyni, Dagmara Bożek-Andryszczak, książką "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". 
Audio
  • Dagmara Bożek-Andryszczak o Ryszardzie Czajkowskim (Trójkowy chuligan literacki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Timaldo

Okładka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" Dagmary Bożek-Andryszczak i Piotra Andryszczaka, wyd. Bezdroża Okładka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" Dagmary Bożek-Andryszczak i Piotra Andryszczaka, wyd. Bezdroża

Co sprawiło, że podróżniczka zainteresowała się życiorysem autora popularnego sprzed lat programu, ktory dzisiaj raczej nie jest popularny?

– Ryszard Czajkowsk pozostaje w cieniu, ponieważ zmieniło sie podejście do turystyki, do podróżowania. Pomimo tego, że z Ryszardem łączy nas pasja do zimna, a dzieli bardzo wiele lat i ogromna róznica pokoleniowa, uważam, że pasja do podróżowania jest pasją uniwersalną, o której trzeba mówić. Dzięki temu można poznawać świat, uczy to nas otwartości na inność. Ryszard zawsze podkreślał tę inność w czasie swych licznych podróży. No i na pewno połączyło nas to, że oboje jesteśmy polarnikami – opowiada Dagmara Bożek-Andryszczak.

W jakich, dosyć nietypowych okolicznościach autorka miała okazję spotkać Ryszarda Czajkowskiego po raz pierwszy? Czy według naszego gościa polskie polarnictwo nadal jest silne?

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Dagmara Bożek-Andryszczak (uczestniczka 40. polskiej wyprawy antarktycznej w latach 2015-2016, współautorka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna") 
Data emisji: 10.08.2019
Godzina emisji: 14.42

kr/mk

Czytaj także

"Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza", czyli odkłamywanie mitu Naczelnego Wodza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:15
Marszałek Edward Rydz-Śmigły miał być wielkim wodzem. Tymczasem w pewnych środowiskach pozostała po nim zła pamięć. Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura wagonowa w wydaniu Wojciecha Tomczyka

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 14:56
W tym wydaniu audycji gościliśmy Wojciecha Tomczyka – dramaturga, scenarzystę, krytyka filmowego, a także błyskotliwego komentatora popkultury, zarówno z okresu PRL, jak i tej współczesnej. Wydane w maju tego roku "Felietony" wracają do czasów audiotele, Maryli Rodowicz i "Czterech pancernych i psa", ale także do dramatów Becketta oraz wybitnych, polskich filmów z lat 80. i 90.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:56
Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 
rozwiń zwiń