X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zimno odsłania nas i oczyszcza

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:13
Ryszard Czajkowski to urodzony w 1933 r. polarnik, publicysta i członek The Explorers Club, szerszej publiczności znany szczególnie z 150-odcinkowego cyklu telewizyjnego "Przez lądy i morza". Tę niezwykłą postać przypomina nam nasza rozmówczyni, Dagmara Bożek-Andryszczak, książką "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". 
Audio
  • Dagmara Bożek-Andryszczak o Ryszardzie Czajkowskim (Trójkowy chuligan literacki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Timaldo

Okładka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" Dagmary Bożek-Andryszczak i Piotra Andryszczaka, wyd. Bezdroża Okładka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna" Dagmary Bożek-Andryszczak i Piotra Andryszczaka, wyd. Bezdroża

Co sprawiło, że podróżniczka zainteresowała się życiorysem autora popularnego sprzed lat programu, ktory dzisiaj raczej nie jest popularny?

– Ryszard Czajkowsk pozostaje w cieniu, ponieważ zmieniło sie podejście do turystyki, do podróżowania. Pomimo tego, że z Ryszardem łączy nas pasja do zimna, a dzieli bardzo wiele lat i ogromna róznica pokoleniowa, uważam, że pasja do podróżowania jest pasją uniwersalną, o której trzeba mówić. Dzięki temu można poznawać świat, uczy to nas otwartości na inność. Ryszard zawsze podkreślał tę inność w czasie swych licznych podróży. No i na pewno połączyło nas to, że oboje jesteśmy polarnikami – opowiada Dagmara Bożek-Andryszczak.

W jakich, dosyć nietypowych okolicznościach autorka miała okazję spotkać Ryszarda Czajkowskiego po raz pierwszy? Czy według naszego gościa polskie polarnictwo nadal jest silne?

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Dagmara Bożek-Andryszczak (uczestniczka 40. polskiej wyprawy antarktycznej w latach 2015-2016, współautorka książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna") 
Data emisji: 10.08.2019
Godzina emisji: 14.42

kr/mk

Czytaj także

"Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza", czyli odkłamywanie mitu Naczelnego Wodza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:15
Marszałek Edward Rydz-Śmigły miał być wielkim wodzem. Tymczasem w pewnych środowiskach pozostała po nim zła pamięć. Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura wagonowa w wydaniu Wojciecha Tomczyka

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 14:56
W tym wydaniu audycji gościliśmy Wojciecha Tomczyka – dramaturga, scenarzystę, krytyka filmowego, a także błyskotliwego komentatora popkultury, zarówno z okresu PRL, jak i tej współczesnej. Wydane w maju tego roku "Felietony" wracają do czasów audiotele, Maryli Rodowicz i "Czterech pancernych i psa", ale także do dramatów Becketta oraz wybitnych, polskich filmów z lat 80. i 90.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:56
Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 
rozwiń zwiń