Gdańsk u schyłku wojny w kryminale noir Krzysztofa Bochusa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:55
– W dzień Gdańsk jest kolorową makietą dla turystów, a w nocy pokazuje swoją odmienną, czasem bardzo gwałtowną naturę  – mówił Krzysztof Bochus, autor kryminału retro "Miasto duchów".
Audio
  • Kryminał erudycyjny w wydaniu Krzysztofa Bochusa (Trójkowy chuligan literacki)
Fragment okładki książki Miasto duchów Krzysztofa Bochusa
Fragment okładki książki "Miasto duchów" Krzysztofa BochusaFoto: mat. promocyjne

"Miasto duchów" Krzysztof Bochus, wyd. Skarpa Warszawska "Miasto duchów" Krzysztof Bochus, wyd. Skarpa Warszawska

"Miasto duchów" to czwarta część przygód radcy kryminalnego Christiana Abla i jego towarzysza – wachmistrza Kukułki, której akcja umieszczona została na terenie Pomorza Gdańskiego lat 40. XX wieku.

– Historia opisana w powieści dzieje się w 1944 roku, dlatego że ten okres jest stosunkowo mało opisany w literaturze historycznej, a tym bardziej kryminalnej. Ciekawiło mnie, co by się stało, gdyby mój bohater prowadził złożone śledztwo jesienią 1944 roku w Gdańsku, mieście, w którym śmierć, co prawda zbanalizowała się, ale życie codzienne przebiegało całkiem normalnie – mówił Krzysztof Bochus w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem.

Jak autor wyobraża sobie ostatnie dni niemieckiego Gdańska? Czym, według niego, jest kryminał erudycyjny? Zapraszamy do lektury i wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Krzysztof Bochus (pisarz, autor książki "Miasto duchów")
Data emisji: 14.09.2019
Godzina emisji: 14.48

kr/mk

Czytaj także

Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:56
Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pejzaż Gnojnej Góry", czyli inne spojrzenie na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 15:13
– To jest taki portret Warszawy, który niesłusznie został wyparty – zaznaczył w audycji literaturoznawca Karol Samsel, autor posłowia do najnowszego wydania książki Stanisława Swena Czachorowskiego "Pejzaż Gnojnej Góry". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimno odsłania nas i oczyszcza

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:13
Ryszard Czajkowski to urodzony w 1933 r. polarnik, publicysta i członek The Explorers Club, szerszej publiczności znany szczególnie z 150-odcinkowego cyklu telewizyjnego "Przez lądy i morza". Tę niezwykłą postać przypomina nam nasza rozmówczyni, Dagmara Bożek-Andryszczak, książką "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". 
rozwiń zwiń