Marta Zelwan na przecięciu rzeczywistości i snu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 08:25
– Marta Zelwan od lat eksploruje świat snu. Odkrywa, że sen jest bliżej nas i rzeczywistości, niż by się mogło wydawać. W książce "Miejsce na rzeczywistość" wchodzimy w ten właśnie świat, który rządzi się własnymi prawami – mówi Mateusz Matyszkowicz.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Art Furnace

Posłuchaj
03:30 _PR3_AAC 2020_06_27-06-44-26.mp3 Eksploracja wszechświata w książce "Miejsce na rzeczywistość" (Trójkowy chuligan literacki)

 


"Miejsce na rzeczywistość" Marta Zelwan "Miejsce na rzeczywistość" Marta Zelwan

Marta Zelwan (wcześniej znana jako Krystyna Sakowicz) napisała powieść, która zaskoczy jej wiernych czytelników, ale będzie wyzwaniem również dla tych nowych. Pisarka, uchodząca za najwybitniejszą przedstawicielkę prozy onirystycznej, w swoim nowym dziele, "Miejsce na rzeczywistość", spreparowała dziwny świat, w którym akcja rozgrywa się w wielu miejscach: Londynie, Paryżu, Warszawie, Nowej Kaledonii, ale również w czytanych książkach, przyśnionych obrazach oraz we Wszechświecie, blisko czarnych dziur. Jest to również świat oparty na ciągłym dialogu, który na kilku płaszczyznach przybliża do siebie ludzi. Akcja toczy się w korespondencji, w listach, na kartkach, na obu stronach pocztówek, ale też w rozmowach telefonicznych i w zwykłym internetowym "czatowaniu". Autorka nominowana dwukrotnie do Nagrody Nike (w 2001 roku za "Śnienie" i w 2009 za "Księgę ocalonych snów") niezmiennie udowadnia, że powieść artystyczna ma wciąż rację bytu w polskiej literaturze oraz że granice tej literatury można nadal poszerzać.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 27.06.2020
Godzina emisji: 6.44

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Jesień z książką "Lato z Homerem"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 07:55
– Sylvain Tesson pokazuje nam, że z Homera wynika wiele, a "Iliada" i "Odyseja" są prapradziadkami większości rzeczy, które czytaliśmy. Autor pokazuje nam też, że Homer jest źródłem radości i naszą biblioteką – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szymański: ważne jest, by zabawić czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:55
– Chciałem pokazać świat trochę ze swojej perspektywy zawodowej, trochę z perspektywy człowieka, który dużo czyta i może przypomnieć ciekawe informacje czy historie – mówi w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem prof. Mikołaj Szymański, autor książki "Ab ovo. Antyk, Biblia etc.".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejście przez obsesje Emmanuela Carrere’a

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 07:45
"Dobrze jest mieć dokąd pójść" – to jedna z odpowiedzi, jakich udziela chińska Księga Przemian. A zatem ruszamy w drogę, którą poprowadzi nas spostrzegawczy kronikarz, bystry komentator, przenikliwy analityk, pisarz, który z największą swadą potrafi opowiadać najprostsze historie – Emmanuel Carrere.
rozwiń zwiń