O Światowej Stolicy Kowbojów, czyli "Teksas to stan umysłu"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:40
Skąd w mieszkańcach Teksasu tyle zadziorności? W herbie podwodnego okrętu atomowego widniał napis "Nie zadzieraj z Teksasem" (Don’t mess with Texas). Artur Owczarski w swojej książce zaprasza w niezwykłą podróż pełną analogii i nawiązań do Polski.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock

– Bycie Teksańczykiem to styl bycia, mówienia, zachowania i postrzegania świata. Teksańskie tradycje to nie elementy ze skansenu. To rzeczywistość i codzienność – powtarza za autorem Mateusz Matyszkowicz.


Posłuchaj
02:15 PR3_mp3 2021_03_06-08-34-06.mp3 "Teksas to stan umysłu" (Trójkowy chuligan literacki)

Albert Camus Forum 1200.jpg
Camus i Chiaromonte we wspólnym poszukiwaniu sensu istnienia. "Korespondencja 1945–1959"

– Artur Owczarski oprowadza nas przez zadziwiający stan. Jedyny, który ma prawo wywieszać swoją flagę na równi z flagą Stanów Zjednoczonych. Jeśli mówimy o Teksasie, mamy na myśli kwintesencję Ameryki. Odnaleźć w nim można także ślady Polaków. Najstarsza polska osada w Stanach Zjednoczonych, Panna Maria, znajduje się właśnie w Teksasie. Wkrótce po niej założona została Bandera – osada stworzona przez szesnaście śląskich rodzin. Historie państw przeplatają się w tym miejscu. To zadziwiające, ile wspólnego mają ze sobą te dwa kraje. Zaobserwować to można na przykładzie rodeo i kuchni – słyszymy w "Trójkowym chuliganie literackim". 

Okładka książki "Teksas to stan umysłu" Artura Owczarskiego.
Okładka książki "Teksas to stan umysłu" Artura Owczarskiego / materiały prasowe 

  "Teksas to stan umysłu" to opowieść o niezależności intelektualnej, kulturowej i takiej, która jest częścią większej całości, o "Światowej Stolicy Kowbojów" –  podsumowuje. 

 

Bandera Cattle Company, a taką nazwę nosi lokalna trupa tworzy kilkanaście osób. Robią to z zamiłownia do historii i...

Opublikowany przez Artur Owczarski Sobota, 7 listopada 2020

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 8.34

zch

Czytaj także

Samuraje – nieustraszeni wojownicy czy politycy nieznający skrupułów?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 07:55
– Leonardo Vittorio Arena, oglądając film "Ghost Dog" Jima Jarmusha uświadomił sobie, że chociaż od upadku samurajów minęło sporo czasu, to przyglądając się japońskiej obyczajowości i mentalności, można zauważyć, że samurajowie żyją w japońskich duszach – tak Mateusz Matyszkowicz opisuje genezę powstania książki "Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zazi w metrze", czyli opowieść o społecznościach Paryża

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 08:00
– Książka, którą dziś przyniosłem, jest o zapachach, metrze i pewnej dziewczynie. Co więcej, jest również arcydziełem światowej literatury – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń