Człowiek, który sterroryzował Kraków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:00
W połowie lat 60. przez ponad dwa lata Kraków żył w strachu terroryzowany przez nieznanego sprawcę, który dźgał nożem swoje ofiary. Okrzyknięty "wampirem z Krakowa" okazał się zwyczajnym z pozoru obywatelem miasta. Jak doszło do tego, że zmienił się w zbrodniczego zwyrodnialca?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PublicDomainPictures/Pixabay

Morze Czarne zachód słońca krzyż ruiny 1200 free.jpg
Morze Czarne – niesłusznie pomijane i niedoceniane

Pod koniec września 1964 roku po Krakowie rozeszła się plotka o mordercy, który napada na kobiety. Pierwsza była Maria P. dźgnięta nożem w przedsionku kościoła sercanek. Dwa dni później ktoś zaatakował Franciszkę L. Obie kobiety przeżyły. Trzecia nie miała tyle szczęścia. 29 września nożownik napadł na Marię P., która zmarła po przewiezieniu do szpitala.


Posłuchaj
01:25 TROJKA Trojkowy chuligan literacki 2021_04_10-07-47-31.mp3 Wampir z Krakowa (Trójkowy chuligan literacki)

Po tym ataku cały Kraków ogarnęła panika. Milicja uspokajała, dementując na łamach gazet plotki o kolejnych napadach. Ale ludzie wiedzieli swoje. Przerażone kobiety nosiły pod płaszczami pokrywki od garnków, aby osłonić plecy.


Przemysław Semczuk "M jak Morderca. Karol Kot - wampir z Krakowa" Przemysław Semczuk "M jak Morderca. Karol Kot - wampir z Krakowa"

Przemysław Semczuk w książce "M jak Morderca. Karol Kot - wampir z Krakowa" odsłania nieznane kulisy tej sprawy. Ale przede wszystkim przedstawia arcyciekawe studium mordercy, ale także obraz społeczeństwa, które najpierw jest przerażone, ale też nieufne wobec milicji, a potem żąda powieszenia Kota na Rynku Głównym i to bez sądu. A milicja musi bronić oskarżonego przed linczem. Tej sprawy nie da się porównać z żadną inną.


***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 10.04.2021
Godzina emisji: 7.48

pr/mat. prasowe

Czytaj także

Arcydzieła napisane w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:45
Herman Melville znany jest przede wszystkim jako autor "Moby Dicka", powieści która przyniosła mu światową sławę. Niestety - dopiero po śmierci. Za życia pisarz często musiał się borykać z problemami finansowymi. Ale, jak się okazuje, to także może być impuls do stworzenia arcydzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 06:27
– Mapy pozwalały nam podróżować, kiedy zakup biletu lotniczego nie był w naszym zasięgu. Podróżowaliśmy więc namiętnie. Codziennie wieczorem, z latarką pod kołdrą, śledziłem mapy i to była moja geografia lat dziecinnych – wspomina Mateusz Matyszkowicz. Na powrót do tych beztroskich czasów pozwolił mu "Atlas historii świata" autorstwa Patricka Boucherona i Christiana Grataloupa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:33
– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń