Lektura dla "przeciwników deprawacji indian", czyli wielki powrót Binio Billa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 07:45
– Należę chyba do ostatniego pokolenia, które czytało "Świat Młodych". Lekturę tego pisma zawsze zaczynało się od ostatniej strony, gdzie znajdował się komiks z Binio Billem – wspomina Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Wielki powrót Binio Billa (Czarnoksiążnik/Trójka)
Binio Bill i 100 karabinów
"Binio Bill i 100 karabinów"Foto: mat. promocyjne

Binio Bill tak naprawdę nazywał się Zbigniew Bilecki. Komiksowy świat usłyszał o nim po raz pierwszy w 1980 roku, gdy jego przygody wydrukował "Świat Młodych". Perypetie dzielnego szeryfa z Rio Klawo z zapartym tchem śledziły setki tysięcy czytelników harcerskiej gazety.

Co ich tak zachwycało? Znakomite ilustracje, dynamiczne plansze, pełne humoru historie, w których Binio Bill nie tylko przemierzał prerię, walczył z bandytami, ale także został gwiazdą filmową westernu i poleciał w kosmos.

Autorem scenariuszy i rysunków do serii "Binio Bill" był Jerzy Wróblewski, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego komiksu, stawiany w jednym rzędzie z Papciem Chmielem, Januszem Christą, czy Grzegorzem Rosińskim. Wielką popularność przyniosły mu 24 zeszyty z cyklu "Kapitan Żbik", albumy "Hernan Cortes i podbój Meksyku", "Cena wolności", a także sensacyjne "Figurki z Tilos", czy "Skradziony skarb". No i "Binio Bill" oczywiście.

– "Binio Bill i 100 karabinów" ukazuje się teraz w bardzo szlachetnym wydaniu. Ludzie, którzy go wydali, przyłożyli się starannie. Wyszła taka "nówka-sztuka", która może służyć teraz naszym dzieciom, które już, niestety, nie mogą czytać "Świata Młodych" i we wtorek, czwartek i sobotę nie mogą zostać naznaczone świeżutką lekturą – mówi Mateusz Matyszkowicz. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 8.02.2019
Godzina emisji: 7.47

mat. promocyjne/ml

Czytaj także

Poczet mrocznych istot według Bartosza G. Sali

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
W audycji "Czarnoksiążnik" Mateusz Matyszkowicz przedstawił książkę która przestrzega, że należy być ostrożnym, jeśli chodzi o nasze pragnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielowymiarowa podróż Dawida Szkoły

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 07:45
"Galicyjskie żywoty" to zbiór esejów historycznych, literackich i podróżniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość ludzkości w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 08:00
Mateusz Matyszkowicz rekomenduje książkę, która wkracza na niezbadane obszary astrofizyki, sztucznej inteligencji i nowoczesnej techniki, by przedstawić zapierającą dech w piersiach wizję naszej przyszłości w kosmosie i ostatecznego celu ludzkości.
rozwiń zwiń