Jesień z książką "Lato z Homerem"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 07:55
– Sylvain Tesson pokazuje nam, że z Homera wynika wiele, a "Iliada" i "Odyseja" są prapradziadkami większości rzeczy, które czytaliśmy. Autor pokazuje nam też, że Homer jest źródłem radości i naszą biblioteką – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Homer źródłem radości (Czarnoksiążnik/Trójka)
Popiersie Homera na greckiej wyspie Ios
Popiersie Homera na greckiej wyspie IosFoto: shutterstock.com/Thirasia

Ponad dwa i pół tysiąca lat temu grecki poeta napisał dwa eposy, jeden o wojnie, drugi o drodze powrotnej do domu. Jak większość dzieci Sylvain Tesson, dzisiaj podróżnik i pisarz, nudził się na lekcjach, kiedy w programie były "Iliada" i "Odyseja". Powrócił do nich niejako z obowiązku jako czterdziestolatek, przygotowując cykl audycji radiowych, które później zaadaptował dla potrzeb książki "Lato z Homerem". Czytając na nowo obie epopeje, zdał sobie sprawę, że przeszedł obok czegoś, co tak naprawdę wszystko w sobie skupia, wszystko podsumowuje i rzuca światło na to, czym jesteśmy i do czego tęsknimy.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

"Lato z Homerem" Sylvain Tesson, wyd. Wydawnictwo Literackie/Oficyna Literacka Noir sur Blanc "Lato z Homerem" Sylvain Tesson, wyd. Wydawnictwo Literackie/Oficyna Literacka Noir sur Blanc

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 8.11.2019
Godzina emisji: 7.51

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

W poszukiwaniu straconej japońskości

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 07:52
– Książka "Japonia utracona" opowiada o powojennej historii Japonii, o boomie cywilizacyjnym, który oddalił Japończyków od tego, co było dla niej pierwotne, także od natury. Opowiada też o tym, w jaki sposób Amerykanin taki jak Alex Kerr, może tę dawną japońskość przywrócić – mówił Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka kuchnia bez granic

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 07:52
– Czuję się trochę rozerwany dzisiaj, bo przeczytałem książkę, która porzucała mnie trochę po świecie. Jest to stan, który polecam wszystkim, bo człowiek, który sobie popodróżuje ma więcej werwy – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspaniałe miejsca, które nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 07:48
– "Słownik miejsc wyobrażonych" Alberto Manguela i Gianniego Guadalupiego to książka, która notuje wiele miejsc, w których chciałbym się znaleźć, ale mogą być z tym pewne problemy, bo ktoś kiedyś je sobie wymyślił – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń